Uber Baskılara Dayanamadı: İhtiyaç Duyan Sürücülerine Anında Ödeme Yapacak

Uber, San Francisco’daki sürücüleri için anında ödeme özelliğini duyurdu.

Şirketin genel merkezinin de buldunduğu San Francisco’daki sürücüler, Green Dot Bank’ın online ve mobil hizmet markası olan GoBank’tan, Uber debit kartına başvurabilecekler. Kart sahibi sürücüler, kazançlarını istedikleri an nakte çevirebilecekler. Uber, tüm işlemlerin masraf alınmadan yapılacağını ve herhangi bir mevduat alt limiti bulunmayacağını belirtiyor.

Dünya çapında yaklaşık 400 şehirde faaliyet gösteren Uber, söz konusu programın, sürücülerinden gelen değerli geri bildirimler sonucu başlatıldığını açıkladı. Uber sürücüleri daha önce haftada bir ödeme alıyorlardı. Nakit ihtiyacı duyanların birkaç gün daha beklemesi gerekiyordu.

Kazanılan paraya erişimi geciktirmeleri, Uber ve rakibi Lyft’in en çok eleştirildiği konuların başında geliyor.

Bu durum, ücreti peşin ve nakit alan geleneksel taksi sürücüleri ile zıt bir durum oluşturuyor.

Uber, bazı sürücüler için kazanılan paranın hemen nakit olarak alınmasının önemli olabileceğini kabul ediyor. Sürücülerin bir kısmının kazanılan parayı kenara atarken bir kısmının, yaşamını devam ettirmek ve aile masraflarını karşılamak için bu paraya ihtiyaç duyduğunu biliyor.

Uber’in Bay Area Bölgesi Genel Müdürü Wayne Ting: “Sürücüler, ne zaman ödeme alacaklarına kendilerinin karar vermesini istiyorlar. Çünkü hayat bazen beklenmedik durumlara yol açabiliyor. Sürücüleri ne amaçla işi devam ettirirse ettirsin; ister kenara para koymak, isterse faturasını ödemek için, amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacağız.” diyor.

Aslında Uber, bu konuda bir adım geride. Lyft, sürücülerinin istedikleri an nakit ödeme alabilecekleri kendi platformu olan Express Pay’i geçen Aralık ayında duyurmuştu. ABD çapında devrede olan bu uygulama, en az 50$ kazanan sürücülerin mobil uygulama sayesinde nakit ödeme alabilmesini sağlıyor. Lyft geçen yıl sürücülerine yaptığı bir açıklamasında: “Size daha iyi davranmak için, paranızı daha çabuk almanızı sağlamayı en iyi yöntem olarak bildik.” demişti.

Etiketler