Stripe, Kübalı Girişimcileri Destekleyecek

Amerikan Başkanı Obama, Küba’ya resmi bir ziyarette bulunacak. Bu ziyaret tarihi bir anlam taşıyor zira 88 yıldır hiç bir ABD Başkanı, ada ülkesine resmi olarak gitmedi. Başkana kongre liderleri ve politikacıların yanı sıra, iş dünyasından bir kısım üst düzey yönetici de eşlik edecek. ABD artık, Küba ile iş ilişkileri başlatmayı hedefliyor. Bunların içinde ödeme sistemleri şirketi Stripe’ın kurucu ortağı ve CEO’su Patrick Collison da yer alıyor. Collison, Küba’daki startup ekosistemini güçlendirmeyi ve iki ülke arasında yeni bağlar oluşturmayı hedefliyor.

Bu bağlamda Stripe, Atlas isimli ürününü Küba’ya yaygınlaştırdığını duyurdu. Bu ürünle girişimcilere Stripe hesabı vermenin yanı sıra, ABD’de banka hesabı ve işletme ruhsatına erişim de sağlayacak. Şirket, Havana’da kurulan Merchise Startup Circle ile bir iş ortaklığı da kurdu.

Küba’da da startup’lar bulunuyor ancak bunlar, bilgisayar donanımı ve güvenilir Wi-Fi erişimi gibi konularda ciddi kaynak sıkıntısı çekiyorlar. Öte yandan, Küba halkı, Latin Amerika ülkeleri içinde en iyi eğitim alanlar olarak görülüyor. Bu açıdan büyük potansiyel barındırıyorlar. Yeni startup’lar kuruldukça, bunlar fikirlerini dünyaya satmanın yollarını bulmak durumunda kalacaklar. Stripe’ın Atlas ürünü işte burada devreye girecek.

Şubat ayında piyasaya çıkan Atlas, yabancı girişimciler için ABD’de küçük işletme faaliyetinde bulunmayı kolaylaştırıyor. Bir yabancı girişim onay aldığı takdirde, Stripe bu girişime Delaware’deki bir işletme şeklinde muamele edecek, bir ABD banka hesabı ve Stripe tüccar hesabı verecek. Bunlar sayesinde girişim, tüm dünyadan ödeme alabilecek. İmkanlar bununla da sınırlı kalmıyor. Girişimler, çalışanlarına hisse verebilecekler, yatırımcılardan destek alabilecekler. Atlas ayrıca, Pricewaterhouse Cooper ve Orrick ile işbirliği yaparak,  ABD hukuk ve vergi sistemi ile ilgili rehberlik de teklif ediyor. Ayrıca Amazon Web Services araç ve kaynaklarına erişim de sunuyor.

Atlas, sadece ABD’ye odaklanmıyor. İleride başka ülkeleri de kapsama almayı hedefliyor.

Merchise Startup Circle’ın direktörü ve kurucu ortağı Alex Medina şöyle diyor: “Küba’da iyi fikirlere sahip, uygulama geliştirme konusunda çok iyi kişiler var. Ancak şimdiye kadar fikirlerini pratiğe dönüştürme, yatırımcıların paralarını yatırabileceği bir şirket kurma imkanı bulamadılar. Stripe Atlas bir ilki gerçekleştirerek, topluluğumuzdaki kişilere online işlerini kurma ve ürettikleri için ödeme alabilme imkanını sağlayacak.”

Stripe’ın Atlas uygulaması henüz beta versiyonunda. Bu nedenle girişimciler, Stripe’ın kendisinden veya yetkilendirilmiş 70 iş ortağından davet almak durumundalar. Merchise Startup Circle da bu iş ortakları arasında yer alıyor. Stripe, Küba vatandaşlarına vereceği hizmetlerin federal kurallara uyumunu sağlamak için Silicon Valley Bank ile çalışacak.

Etiketler