Google’ın Kendi Kendini Sürebilen Aracı Otobüs Kazasından Önce Ne Badireler Atlattı

Google’ın otonom araç yöneticisi Chris Urmson için, prototip arabasının California’da bir otobüs ile çarpıştığı gün, oldukça zor bir gündü diyebiliriz.

Her ne kadar aracın hızı yalnızca saatte 3 kilometre olsa da, kazaya dahil olan araç, Google’ın robotik arabasının normal şartlar altında karşılaşmaya alışık olmadığı tarzda bir araç olan otobüstü.

South by Southwest konferansında yaptığı bir sunum sırasında Urmson, dinleyicilere arabanın bu zamana kadar neleri atlatabildiğini anımsattı:

  • Elektrikli sandalyesini sürerken saplı süpürge ile ördek kovalayan bir kadın
  • Arabanın önünden çırılçıplak koşan bir adam
  • Kalabalık bir dörtyolda oyun oynayan bir grup insan
  • Kapüşonuyla eş zamanlı hoplayıp zıpyalan bir yaya
  • Yanlış yönde giden bir bisiklet sürücüsü
  • Yanlış yönde ilerleyen üç araba

Urmson’ın takımı, arabaya ‘snailing’ten bile kaçmayı öğretti. Snailing, insanların yüzüstü yere yatıp tırtıl gibi karşıdan karşıya geçtikleri, son zamanların en popüler internet fenomeni.

Bilinmeyen Durumlar

Bilinmeyen senaryolarla başa çıkabilme konusunda hazırlıklı olmasına rağmen araba, tam da Sevgililer Günü’nde otonom sürüş modundayken geçirdiği ilk araba kazası ile oldukça acı bir tecrübe yaşamış oldu.

Araç, yolun sağ şeridine geçmiş ve sağa dönüş yapmak üzere hazırlanıyordu. Google’ın arabaları normal şartlar altında dönüş yapmak için kendi şeritlerinde kalmaya programlanmıştı, ancak Urmson’ın dediğine göre, boş alan olduğu takdirde sağa dönmek için şeritten çıkabileceği sonradan öğretildi.

Söz konusu senaryoda Google arabası dönüş için sağa çekti, ancak bir yığın kum torbası ile karşılaştı. Yeşil ışık yandıktan sonra birkaç arabanın geçmesini bekledi, sonrasında da otobüsü gördü. Umrson’a göre otobüs şöförünün geçebilmesi için yeterince alan vardı. Ancak Google arabasının yazılımı, ona şeritte geri gitmesini söyledi. Bu da kazaya sebep oldu.

Araç yalnızca saatte 3 kilometre hız ile ilerliyordu, ancak sensörleri, dörtyol boyunca sürüklendiği için otobüsün kapısına sıkıştı.

Urmson, “Bu, bizim için çok zor bir gündü.” diye itirafta bulunuyor.

‘Snailing’ kadar çılgınca bir şeyi atlatma konusunda eğitimli olsa da, Google’ın kendi kendini sürebilen arabalarının maalesef hala birkaç yazılım güncellemesine ihtiyacı var; en azından kendinden daha büyük objelerden kaçabilmesi için.

Etiketler