Yılların Getirdiği Araştırmanın Sonucunda Google, Takım Ruhunun Sırrını Çözdü: İyi Bir İnsan Olmak

Google, daha verimli bir takım yaratmanın gizli tarifini öğrenmek istemiş.

Teknoloji devi, bu tarifi çözebilmek için ayrı bir takım yarattı ve Aristotle Projesi olarak bilinen bu proje, birkaç yıl sürdü. Çalışma, yüzlerce çalışanla yapılan görüşmeler ile, şirket dahilindeki 100’den fazla takım üzerinden toplanan verinin analizine dayanıyordu. Google çalışanları, bu sihirli formülü bulabilmek için çok çalıştı, ancak bu, o kadar kolay olmadı. Şirket belli bir noktada, “Galiba yanıldık.” bile dedi.

Google’ın veri odaklı yaklaşımı, iş dünyasındaki liderlerin halihazırda bildiği bir şeyi ortaya çıkardı: En iyi takımlar, birbirlerinin duygularına saygı duyuyor ve tüm üyelerin, iletişime eşit şekilde dahil olması gerektiğini savunuyor. Takımda hangi bireylerin var olduğundan çok, takımdaki bireylerin birbiri ile nasıl iletişim kurdukları önemli.

Ortaya çıkan bulgular, Stephen Covey’in 1989’da yazdığı kitabı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı ile paralellik gösteriyor: Verimli takımların üyeleri, birbirlerini anlamak için çaba sarfediyor, birbirleri ile bağlantı kurabilmek adına yeni yollar türetiyor ve sonrasında da ‘anlaşılmak’ için efor gösteriyorlar.

Google’da orta düzey bir yönetici olan Matt Sakaguchi, Aristotle Projesi’nden çıkan verileri uygulamaya koymaya oldukça hevesliydi. New York Times’a verdiği röportajda, takımını dışarı götürüp kendisine konulan kanser teşhisini nasıl açıkladığından bahsetti. İş arkadaşları ilk başta sessiz kaldılar, ancak sonra kendileri de kişisel hikayelerini paylaşmaya başladılar.

Sakaguchi’nin stratejisinin ve Google’ın proje nihayetinde elde ettiği bulguların temelinde, ‘psikolojik emniyet’ konsepti yatıyor. Bu takım çalışması modeli, risk almanın güvenli olduğu ve utanma korkusu olmadan fikirlerin paylaşılabileceği temeline dayanıyor. Google, bu durumu şöyle açıklıyor: “Kendinizi dışlanmış olarak hissetme riski olmadan bir projenin amacının ne olduğunu sormaya yeltendiniz mi? Yoksa hiçbir şeyi netleştirmeden devam etmeyi tercih edip, bilinçsiz bir insan damgası yeme korkunuza yenik mi düştünüz?”

Harvard İşletme Okulu profesörü Amy Edmondson, bu konsepti 1999 yılında araştırıp “psikolojik emniyetin” takımlarda performansı artırdığı kanısına varmıştı.

Şimdi de Google, psikolojik emniyetin, başarılı bir takım oluşturmakta en önemli faktör olduğunu savunuyor.

Özetle, iyi bir insan olun.

Etiketler