Carl Icahn Apple’daki Payının Bir Bölümünü Sattı

Tanınan iş adamı ve yatırımcı Carl Icahn, çok değil bundan bir yıl önce Apple’ın çok doğru bir yolda olduğunu düşünüyordu. Bugün ise Apple’daki hisselerini satıyor.

Icahn geçen çeyrekte 700 milyon $ değerinde Apple hissesi sattı. Bu miktar Apple’daki payının sadece %13’üne denk geliyor zira elinde halen 4.4 milyar değerinde hisse bulunduruyor. Söz konusu elden çıkartma, 2014 ortalarında oluşturduğu büyük paydan yaptığı ilk satış.

Icahn’ın sahip olduğu halka açık Icahn Enterprises LP şirketi geçen yıl %45 değer kaybetmişti. Bu nedenle söz konusu satış kendisini nakit ihtiyacından kaynaklanabilir. Öte yandan Apple hakkında yanıldığının bir göstergesi de olabilir.

Bundan tam bir yıl önce Icahn Apple’ın en büyük savunucularından biriydi. Şirket 700 milyar $ pazar değerini geçtiğinde, 1 trilyon $’lık değeri bulabileceğini söylemişti.

O dönemde Icahn Apple’ın hisse değerinin 200$’ın üzerine çıkabileceğini düşünmüştü. Wall Street’in geri kalanı ise onunla aynı fikirde değildi. Mayıs ayında ise Icahn beklentisini daha da yükseltti ve hisse değeri için 240$’ı telaffuz etti. Ancak geçen yıl Apple hisseleri %23 değer kaybı ile 130$ seviyelerinden 100$’ın altına düştü.

Apple’ın hisse değerindeki düşüş, iPhone kulvarındaki yavaşlama ile geldi. Bu gelişmeyle Google, dünyanın en değerli şirketi ünvanını Apple’ın elinden aldı. Icahn yaptığı satıştan sonra bile, Apple’ın olası toparlamasından faydalanabilecek kadar payı elinde bulunduruyor.

Etiketler