Uber ve Airbnb, AB Liderlerini Paylaşım Ekonomisine Çağırıyor

Geçtiğimiz hafta Uber ve Airbnb, AB üyesi ülkeleri, paylaşım ekonomisi altında birleşmeleri için çağrı yapan bir mektup imzaladı. Paylaşım ekonomisinin temelinde, insanların varlıklarını, mülklerini ve hizmetlerini belirli bir ücret karşılığında sunmaları yatıyor.

Avrupalı politikacılar, bu ayın sonuna doğru paylaşım ekonomisini tartışmak ve ülkelerin ekonomisi üzerinde yaratacağı etkileri değerlendirmek üzere toplanacaklar.

Bu açık mektup, aynı zamanda Avrupa Rekabet Konseyi’nin başkanı olan Hollandalı başbakan Mark Rutte’a, toplamda 47 imza toplanarak gönderildi. Bunların içerisinde İngiliz startuplar Onfido, Home Swap ve JustPark da var.

Mektuptan bir alıntı:

“Üye devletlerin yerel ve ulusal yasalarının işbirlikçi ekonominin gelişimine, Avrupalıların zararına ,engel olmaması gerektiğinin farkına varmalarını arzu ediyoruz. Yatırımı kolaylaştırmak ve geniş kitlelerin adaptasyonunu sağlamak adına sektörümüze destek vermek kritik önem taşımakta. Bu sebeple konseyi, Avrupa’nın sürdürülebilir ekonomik büyümesi adına paylaşım ekonomisinin pozitif etkilerine odaklanmaya davet ediyoruz.”

Paylaşım ekonomisi kapsamındaki şirketler, geçtiğimiz iki yıl boyunca Avrupa çapında çok sayıda yasal engel ile karşılaştı. Örneğin Uber, ‘yıkıcı’ olarak nitelendirilen taksi uygulaması yüzünden Londra ve Berlin’de dava edildi. Airbnb ise yüzyıllar kadar eski olan devren kiralama yasaları ile boğuşmak zorunda, zira bazı durumlarda bu yasalar, insanların odalarını kiralamalarına engel olabiliyor.

AB’nin her üye ülkesinin (28 ülke) kendi kanunları mevcut. ABD teknoloji devleri ve diğer firmalar bu kıtanın pazarına girmek istiyorlarsa, bu kanunlara uymak zorunda…

Etiketler