Venmo ile Artık Uygulama İçi Satın Alma Yapabilirsiniz

PayPal, nihayet Venmo üzerinden para kazanmaya başladı.

Y kuşağı arasında çok popüler olan peer-to-peer ödeme uygulaması Venmo, bundan böyle uygulama içi satın alma yapmak için de kullanılabilecek. PayPal’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre, ilk etapta Gametime ve Munchery olmak üzere iki iOS uygulaması ile ortaklığa gidecek, ancak ileride başka yazılımcılarla da çalışmayı planlıyor.

Bu güncelleme ile Venmo, bundan böyle yemek sipariş uygulaması Munchery ve bilet satın alma uygulaması Gametime içerisinde bir ödeme opsiyonu olarak belirecek. Uygulamalardan birine bağlandığınız an Venmo hesabınıza bağlı hesaplar üzerinden ödeme yapabilir ve işleminizi sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Tabii Venmo, daha çok sosyal açıdan tanınmış bir uygulama; zira arkadaşlar arasında taksi ücretlerini, mekan hesaplarını ve diğer harcamaları bölüştürmeyi sağlıyor. Braintree’den Jay Parekh, bunun uygulama içi ödeme için en büyük avantaj olduğunu savunuyor, çünkü bu tür harcamaları tıpkı Venmo’da yaptığınız gibi bu uygulama içerisinden de bölüşebileceksiniz.

venmoPayPal için ise bu güncelleme, şirketin nihayet Venmo üzerinden gelir elde etmesi anlamına geliyor. Her ne kadar uygulama P2P işlemlerden ücret almasa da, diğer ortaklardan işlem başına %2,9 artı 0.30 dolarlık bir komisyon alacak. Bu da uygulamanın piyasaya ilk çıkışı sırasında büyük bir ihtimalle devasa bir miktara dönüşecek. Venmo’nun popüleritesi göz önünde bulundurulursa, şirket başka hizmetlerle de ortaklığa gittikten sonra bu tutar çok daha büyük bir önem kazanacak.

Bu hamle, aynı zamanda Venmo’yu Apple Pay ve Google Android Pay’in direkt olarak rakibi yapıyor. Her iki uygulama da, uygulama içi satın alma için kullanılmakta.

DigitalTalks Fintech Konferansı'16_Banner

Etiketler