Japonya’daki Bir İlkokulda Öğle Yemeği Vakti

Küçük çocuğunuz öğlen yemeği vaktinde tablet veya telefon kullanıyor mu? Bazılarınızın evet, bazılarınızın ise hayır yanıtını verdiğini duyar gibiyiz.

Peki yavrunuz okulda her gün yeni şeyler öğreniyor mutlaka… Peki ama bu öğrendiklerinin ne kadarı hem kendisi hem de toplum için iyi bir birey olmaya ilişkin? Belki de pek azı…Elbette matematik, sosyal bilgiler, tarih vb. de öğrenmeli. Ama bunun farklı alanlarla zenginleştirilmesi gerekir. Japonların buna ek olarak neler yaptığına bir bakalım:

Japonya’da öğle yemeği, beslenme zamanından çok daha fazlası demek. Aşağıdaki video’yu izleyin lütfen:

Japonya Saitama’daki bu ilkokulda öğle yemeği, aynı okuma ve matematik dersleri gibi 45 dakikalık bir eğitim dilimine dönüştürüldü. Öğrenciler okulun çiftliğinde kendi sebzelerini yetiştiriyorlar. Sınıf arkadaşlarına yemek sunumu yapıyorlar. Öğlen yemeğinden sonraki temizliği de baştan sona öğrenciler yapıyor. Bu süre zarfındaki her adım titizlikle planlanmış. Öğrencilerin birbirleri ile işbirliği yapmasını sağlanıyor ve aynı zamanda eğlendiriyor. Videoda gördüğünüz gibi menüde armut soslu balık, patates püresi ve beş sebzeli çorba var. Malzemelerin tümü sağlıklı ve doğal.

Japonya’da öğle yemeğinin bir eğitim dilimine dönüştürülmesi ile ilgili video sosyal medyada yayıldı. Bu video sayesinde Amerika’daki okulların öğlen yemeğinin kalitesi sorgulanır oldu. Okulun öğlen yemeği konusunda gösterdiği özen ve etkinlik herkesi hayran bıraktı. Ayrıca öğrencilerin sıkı çalışmaya rağmen durumdan gayet memnun olmaları da…Bir YouTube yorumcusu şöyle diyor: “Şuna bakın! Genç yaşta balık ve kendi yetiştirdikleri yiyecekleri yiyorlar. Kişisel hijyeni, arkadaşlarına yemek sunmayı, öğünden sonra temizliği yapmayı, geri dönüşüm yapmayı ve kendilerine yiyecek hazırlayan insanlara teşekkür etmeyi öğreniyorlar.”

Türkiye’deki eğitim sisteminin ciddi sorunlarının olduğu toplumun herkesimi tarafından kabul edilen bir gerçek… Umarız bu video birçok kişiye ilham verir…

Etiketler