Teknoloji, 2020’ye Kadar 5 Milyona Yakın İşi Yok Edebilir

Dünya Ekonomik Forumu’ndan çıkan bir rapora göre. yapay zeka, biyoteknoloji ve robotik teknolojideki son gelişmeler, tıpkı geçmiş endüstri devrimleri sonrası olduğu gibi, iş dünyasını derinden sarsabilir.

Davos’taki toplantının hemen öncesinde düzenlenen forumda, “dördüncü endüstri devriminin” yönetsel segmentte ve beyaz yaka ofis işleri için büyük risk oluşturduğu belirtildi.

Forumda, dünyanın en büyük 15 ekonomisinden, en büyük 350 firmanın üst düzey yöneticileri ile bir anket yapıldı. Bu ekonomiler, birlikte global işgücünün yüzde 65’ini oluşturuyor.

Anket sonuçlarına göre dünyadaki en zengin ülkelerdeki 7.1 milyon iş; fazlalık ve otomasyon sebebi ile yok olacak. Bu kayıplar kısmen; teknoloji, profesyonel hizmetler ve medya gibi sektörlerde oluşacak, 2.1 milyon yeni fırsatın doğması ile telafi edilecek.

Şayet ülkeler, değişime ayak uydurmak ve tatsız senaryolardan kaçınmak istiyorsa, işgüçlerini dönüştürmeye yatırım yapmak zorunda. Tatsız senaryolar neler mi? Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab, bu senaryoları yetenek kıtlığı, kitlesel işsizlik ve büyüyen eşitsizlik şeklinde sıralıyor.

Bu noktada eğitime ve yetişkin öğrenme programlarına yatırım yapmak güzel bir başlangıç olur.

Bugün okula başlayan çocukların yüzde 65’i, ileride henüz var olmayan işlerde çalışacak. Rapora göre çocukların eğitimi ise gelecekleri için çok kritik.

Cinsiyet, etnik köken ve yaş açısından çeşitlilik gösteren işgücü konusunda ısrarcı olmak ise, hızla değişen dünyada başarılı olabilmek için hayati önem taşıyor.

Etiketler