Paranın Tarihsel Gelişimi

Dolar, pound, ruble; fiziksel veya dijital para….Birimi ne olursa olsun, dünya düzeni para değiş tokuşu üzerine kurulu. Tarih süresince para, takas yönteminden banknot kullanımına ve dijital paraya kadar değişime uğradı. Sizi bu değişim yolculuğuna çıkartmak istiyoruz:

M.Ö 9000: Takas Yöntemi Kullanım Buluyor

Takas yöntemi ilk kez M.Ö 9.000’de Mısır’da kayıt edildi. Ellerindeki inekleri, koyunlarla veya tahılı yağ ile değiştirmek isteyen çiftçilerin pazar oluşturması sonucu başladı. Takasın ticaret yolları üzerinde gelişmesi ile Mısır’ın papirüsü, değerli taşları ve at arabaları; Afrika ve Asya’nın minerallerini ve hayvan derilerini alabilir oldu. Hiyeroglifler o zamanki ticaretin, özellikle malın değerini belirleme konusunda tartışmalar barındırdığını gösteriyor.

M.Ö 600: İlk Para Basılıyor

Takas yöntemindeki malın değerini belirleme sorunu, bugünkü Türkiye topraklarında kurulu bulunan Lidyalılar tarafından basılan ilk para ile son buldu. İlk para, bir yüzünde kükreyen bir aslan başı, diğer yanında ise basit bazı işaretler barındırıyordu.

Şekil ve boyut açısından eş olmayan bu paralar, altın ve gümüş karışımı olan electrum’dan yapılıyordu. Paranın basımı, ağırlık baz alınarak yapılıyordu. Bu nedenle o dönem paralar sayılmaktan ziyade tartılıyordu.

M.S 1250: Uluslararası Ticaret Gelişiyor

1250 yılında Floransa’da, Florin basılmaya başlandı. Neredeyse 1 yüzyıl boyunca değerini koruyan bu altın para, tüm Avrupa’da kabul gördü ve kıta içinde uluslararası ticareti teşvik ederek önemli bir rol oynadı.

M.S 1290: Banknotlar Kullanılmaya Başlanıyor

13. yüzyılda Marco Polo gibi gezginler, Çin’de 11. yüzyıldan beri kullanımda olan banknotları Avrupa’ya taşıdılar. Ancak Avrupa bu değişime henüz hazır değildi. Banknot kullanımına geçiş, 300 yıl sonra başlayabildi. En geriden gelen ülke İsveç idi.

Orta Çağ: Kolomb Para Birimi Düzenini Sarstı

Büyük veba salgını ve  sahte paralar ciddi enflasyona neden oldu. Fiyatlar, 1400’lerin ortasında normale döndü. Ancak 1500’lere doğru Amerika’ya erişim sağlanması ile gelen değerli metaller, para birimi düzenini yüzyıllar sürecek düzensizliğe soktu.

1871: Elektronik Para Kullanımı Başlıyor

Western Union 1861’de, tüm Amerika’yı dolaşan bir telefon hattı kurdu. Kızılderili kabilelerinin sabotajları sonucu bir süre yavaşlayan süreç sonradan hızlandı ve 1871 yılında telgraf üzerinden ilk fon transferi yapıldı. Elektronik para kavramı işte bu şekilde doğmuş oldu:

1950: İlk Kredi Kartı Basılıyor

Frank McNamara 1950’de yediği bir akşam yemeği sonrası, hesabı ödeyecek kadar nakit taşımadığını fark etti. Karısını nakit getirmesi için çağırmak zorunda kalan McNamara, benzer durumu bir daha yaşamayacağına ahdetti.  Böylelikle dünyanın ilk kredi kartı olan Diners Club Card doğdu.

McNamara’nın yemek sonrası düştüğü o zor durum sayesinde bugün, Amerika ve Birleşik Krallık’taki işlemlerin yarıdan fazlası kartlarla yapılıyor.

1967: ATM’ler Doğuyor

ATM fikrinin, John Shepherd-Barron tarafından banyo sırasında tasarlandığı söylenir. Bu fikrini Barclays Bank’a anlatan John sayesinde ilk ATM Kuzey Londra Enfield’de 1967 yılında kuruldu.

O zamanlar plastik kartlar kullanımda olmadığından ilk ATM, carbon 14 adlı bir radyoaktif madde kullanılan çekler ile çalışıyordu ve tek seferde en fazla 10£ veriyordu. Genişleyen ATM ağı, banka kartlarının yaygınlaşmasının önünü açtı.

1983: Telefon Bankacılığı Başlıyor

Bank of Scotland, müşterilerine Homelink adlı hizmetini sunmaya başladı. Bu hizmetle; müşteriler, telefon ve televizyon seti kullanarak para transferi ve fatura ödemesi yapabiliyorlardı. Internet bankacılığının temelleri bu şekilde atılmış oldu.

1990: Internet Bankacılığı Başlıyor

1990’ların başı, bankalar ve benzer şirketlerin internete açılarak müşteri sadakati kazanmayı umdukları dönem oldu. Ancak bu süreç beklenenden zorluydu. Bank of Amerika 10 yılda ancak 2 milyon müşterisini internet kullanıcısı yapabilmişti.

1997: Temassız Ödeme Gerçekleşiyor

Mobil Oil Corp, 1997 yılında akaryakıt pompasında temassız ödeme sağlayan Speedpass adlı elektronik ödeme etiketini kullanıma sundu.

2000: Y2K

Yeni milenyum, tüm dünyada internet kültürünün yaygınlaşmasına neden oldu. Modern olarak tanımlanmak siteyen müşteriler, online olma konusunda önceki döneme göre daha istekli hale geldiler.

2005: Chip ve Pin Kullanıma Giriyor

2005 yılında chip ve pin kullanımına geçmeyen perakendeciler, sahtekarlık işlemlerinden (fraudulent transactions) sorumlu tutulmaya başlandı. Tüketiciler artık imza yerine 4 haneli şifre girmeye başladı… Perakendeciler bu değişim için mücadele etmek durumda kaldılar zira, o zamanlarda her on kartın dördü chip ve pin uyumlu değildi.

2009: Bitcoin ve Programlanabilir Paranın Doğuşu

Kripto para birimi ilk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından internetteki bir yazıda gündeme geldi. Daha sonra küresel finans krizi sonrasındaki iklimde, 2009 yılında ilk bitcoin devreye girdi.

Kullanıcılar ilk günlerde, bitcoin işlemlerinin değerlemesi üzerinde pazarlık yapmak için forumları kullanıyordu. 2010 yılında Papa John’un iki adet pepperoni pizzası için 10.000 bitcoin ödemek gerekebiliyordu. Bugün bitcoin öyle değer kazandı ki, o pizzalar için verilen bitcoinler şu an 4 milyon $ ediyor.

Dijital, merkezilikten uzak,esnek ve güvenli olma özelliklerini barındıran bu para birimi, kontrol altında tutulabiliyor. Kim bilir belki günün birinde otomatik sürüş özelliği olan otomobiliniz, sıkışık trafikte öne geçmek için diğer araçlara para ödemesi yapabilir. Olanaklar sonsuz ve heyecan verici.

2014: Apple Pay

Apple Pay, 2014 yılındaki iOS güncellemesi ile, “fintech” devriminin devamını getirecek şekilde hizmete sunuldu. Bu hizmet, Apple marka cihaz ile ödeme yapılmasını yani, cüzdan taşımamayı mümkün kılıyor. Bugün Amerika’daki perakendecilerin %40’ının temassız ödeme kabul ettiğini düşünürsek, plastik kartları terk etme zamanımızın yakın olduğunu söyleyebiliriz.

2016: Blockchain

Bitcoin kullanımı günden güne artıyor. Bankalar ve işletmeler, bitcoin’in altında yatan teknoloji olan blockchain teknolojisine ilgi gösteriyor. Bu ilginin nedeni olumlu veya olumsuz olabiliyor. Zira bazıları bu teknolojiyi fırsat olarak görürken bazıları ise tehdit olarak görüyor. 2016 yılı itibari ile blockchain endüstrisi, 1 milyar $’ı aşkın yatırım almış oldu. Ayrıca NASDAQ ve NYSE’nin de dahil olduğu 35 adet blockchain projesi duyuruldu.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde, parasal sistemi devam ettirmek için efor harcama devri kapanıyor. Artık, paranın bizim için yapabileceklerini artırmaya çalışma zamanı…

DigitalTalks Fintech Konferansı'16_Banner

Etiketler