Evden Çalışanlara Daha Mutlu ve Üretici Olmaları İçin 10 Öneri

InventRight kurucu ortağı ve One Simple Idea serileri yazarı Stephen Key, evden çalışanlar için daha mutlu ve üretici olmalarını sağlayacak 10 önerisini paylaştı.

Evden çalışmanın kesinlikle faydalarının olduğu açık ancak dezavantajları olduğunu da kabul etmek gerek. Neredeyse 30 senedir evden çalışıyorum ve işle bağlantınızı kesmek pek kolay olmuyor. Ancak er ya da geç kötü alışkanlıkların üzerinize yapıştığını fark ettim. Bu sebeple günlük uygulama programı oluşturmak oldukça önemli. İşte yalnız çalışırken üretken ve mutlu olmanın yolları:

  1. Bir Programa Bağlı Kalın

Günün veya gecenin istediğiniz saatinde çalışabiliyorsunuz diye dünyanın geri kalanının 9-5 çalıştığı gerçeğini unutmayın. Geceleri ve hafta sonları çalışmayı tercih ettiğim zamanlar oluyor ancak müşterileriniz ve iş ortaklarınıza uyacak bir programa göre çalışmak çok önemli. Ulaşılabilir olmanız başarınız için hayati öneme sahip. Yani özgür olsanız da sisteme uygun çalışmanız gerekiyor.

  1. Takvim Tutun

Aslında pek takvim taraftarı biri değilimdir. Ancak bitiş tarihleri belirlemek ve bunları takvimime işlemenin projeleri tamamlama konusunda faydalı olduğunu gördüm. Her gün başarabileceğiniz ölçüde hedefler seçin. Elbette ki büyük düşünün. Ancak sizi hedefinize götürenin ufak adımlar olacağını unutmayın.

  1. Kendinize Çalışma Alanı Belirleyin

Kendinizi rahat ve güvende hissedeceğiniz bir yer belirleyin. İşinizi sürdürmek için gerekli araç gereçleri edinin. Benim ofisim öyle pek de şaşalı değil. Sadece ihtiyacım olanlara sahibim. Tahoe Gölü’nde üst katta oturup dünyadaki öğrencilerle iletişime geçmek beni çok heyecanlandırıyor.

  1. Evden Çıkıyormuş Gibi Davranın

Yalnız çalışıyorsunuz diye bu kendinizi gün için ruhen hazırlamayacaksınız demek değil. Benim için bu rutin erken kalkmak, bir bardak kahve içmek, duş almak, giyinmek, tıraş olmak vs. şeklinde sıralanabilir. Yani temel olarak evden çıkacak olsam ne yaparsam aynısı. Elbette dürüst olmak gerekirse ilk birkaç saat pijamalarımla çalıştığımı kabul etmeliyim. Ardından duş alıp giyiniyorum. Bu şekilde davranmak günün ritmini yakalamanıza yardımcı oluyor.

  1. İletişimde Olun

Diğer insanlarla çalışmayı seviyorum. Evden çalışmak insanı yalnızlaştırabiliyor. Bu sebeple Skype ve diğer iletişim kanalları üzerinden insanlarla konuşun. Evinizin dışındaki dünyayla iletişime geçmek için fırsat yaratmak çok önemli. Penceremden gördüğüm manzara çok güzel. Ancak yine de dışarı çıkmak istiyorum. Yürüyüş veya başka tür bir egzersiz yapmayı deneyin. Şehir merkezine gitmek bile yenileyici olabilir.

  1. Kendinizi Ödüllendirin

Ne iş yaparsanız yapın mutlaka hoşunuza giden tarafları vardır. Size tavsiyem bu işleri sabahtan yapın. Diğerlerini öğleden sonraya bırakın.

  1. Mola Verin

Yataktan kalkıp çalışma odasına geçmek benim için çok basit. Bu yüzden hafta sonu “ofisime” uğramak gibi kötü alışkanlıklarım var. Kendime hakim olamıyorum ama gerçekçi olmak gerek. İşiniz her zaman orada sizi bekliyor olacak. Eğer bir girişimciyseniz günün asla bitmediğini bilirsiniz. İşin başından kalkın ve tembellik yapın.

  1. Oturmaktan Vazgeçin

Oturmak bir nevi sigara içmek gibi bir tiryakilik. Bu kötü alışkanlık yüzünden boyun ve sırt ağrısı çekiyorum. Bu sebeple gün boyu ayağa kalkmak için bahane üretiyorum. Etrafta yürüyorum. Esniyorum. Bisiklete biniyorum. Tüm gün oturmayın da ne yaparsanız yapın. Oturmak, gerçekten kötü bir alışkanlık.

  1. Kilerinizi Sağlıklı Atıştırmalıklarla Doldurun

Buzdolabı emrinize amade. Ben atıştırmaya bayılıyorum. Gün içerisinde sizi teşviş edecek atıştırmalıklar bulundurun.

  1. Sosyal Medya Kullanımını Sınırlayın

Gün içerisinde Facebook, Twitter veya Linkedin’i kontrol etmemek gerçekten zor. Hepimiz yapıyoruz ancak bazı sınırlar koyun. Sadece işe başlamadan önce ve yemek arasında bakmaya çalışın. Gün sonuna kadar bekleyebilirseniz daha üretken olduğunuzu fark edeceksiniz.

Yalnız çalışmanın disiplin gerektirdiği aşikar. Ancak kendi programınızı oluşturma, istediğinizde öğleden sonra izne çıkma ve dışarıda dilediğiniz gibi dolaşma özgürlüğü de bir o kadar tatmin edici.

MobildenAldim

Etiketler