Patron Olmamaktan Neler Öğrendim

Apple, Visa ve PayPal gibi dünyaca ünlü şirketlerde yöneticilik yaptıktan ve başkan yardımcılığı pozisyonuna yükseldikten sonra çalıştığı bir projede yönetici pozisyonunda değil de proje ekibinde yer alan Cameron Craig, edindiği tecrübeleri LinkedIn sayfasında paylaştı. İşte iletişim profesyoneli Cameron Craig’den iletişim önerileri:

Başkan yardımcılığı pozisyonuna yükselmek için kurumsal markalarda yıllarca çalıştıktan ve büyük bir ekibi yönettikten sonra son birkaç aydır bir projede çalışıyorum. Bu deneyim bana bir dizi şey öğretti ancak en önemlisi müdür olmadığınızda iletişimin ne kadar farklı olduğunu gösterdi.

Her birinin farklı bir milleti temsil ettiği 25 kişiden oluşan proje, Fortune 100 listesine girmiş Silikon Vadisi’ndeki bir şirket için ürün ve müşteri deneyimi oluşturulmasını amaçlıyordu. İşte bu projede yaptığım 4 gözlem ve çıkardığım 4 ders:

Gözlem 1: Ofis Sonrası Buluşmalarına Çağrıldım

Size çok basit gelebilir ancak dürüst olmak gerekirse uzun zamandır plan yapılmadan dışarı çıkan bir gruba dahil olmamıştım. Herhangi bir başarıyı, doğum gününü veya yıl dönümünü kutlamak için değil sadece birbirimizin arkadaşlığından keyif aldığımız ve birlikte bir projede çalışmaktan doğan bir bağa sahip olduğumuz için dışarı çıktık. Biraz işten bahsetsek de zamanımızın çoğunu birbirimizi daha iyi tanımakla, şakalar yapmakla, gülmekle ve takılmakla geçirdik. Geçirdiğimiz zaman ofiste de daha sıcak bir ortam oluşmasını sağladı ve ekibi her gün görmek için insanı motive eder cinstendi.

Ders 1: Plan yapmadan ekibi tanımaya çalış

Gözlem 2: Ekip Arkadaşları Özel Hayatlarını Benimle Paylaştı

Ekip arkadaşlarım hayatlarını şekillendiren kişisel olayları benimle açık açık ve çok vakit geçmeden paylaştığında şaşkınlığa uğradım. Uzak diyarlardan Amerika’ya geliş hikayelerini, hiç İngilizce bilmeden liseye başlamalarını dinledim. İş arkadaşlarımın aileleri, kültürleri, tutkuları, korkuları ve arzularını öğrendim. Bu hikayeler aramızdaki ilişkiyi ve bağı kuvvetlendirdi. Karşılığında ise sonuç gevşeklik olsa bile üstü örtüldü. Biri projede geride kaldığında ekip arkadaşına yardım etmemeyi düşünmezsin bile. Bu bir nevi aileden veya arkadaşlarından birini yüz üstü bırakmak olurdu.

Ders 2: İş arkadaşlarının kendileri gibi olmalarını sağlayacak ortam yarat

Gözlem 3: Hızlı ve Açık sözlü Geribildirimler Aldım

Bir sunumdan sonra arkadaşlarımdan biri beni kenara çekti ve çok sert geribildirimlerde bulundu. Bana, “Bu şakayı ilk yaptığında hepimiz güldük çünkü komikti. Ardından başka bir sunumda yeniden yaptın ve seni sevdiğimiz için birkaçımız yeniden güldük çünkü nereden geldiğini biliyorduk. Ancak üçüncü kez bu hiç komik değildi. Cameron, artık yeni şeyler üretmenin vakti geldi.” dedi. Bunu duyunca bir anda şok oldum ancak bu mükemmel bir tavsiyeydi ve tamamen haklıydı. Bu olay bana yepyeni bir kapı açtı. Diğerlerinin beni nasıl algıladığıyla ve nasıl daha etkili bir iletişimci olabileceğimle ilgili ondan fikir belirtmesini istedim.

Ders 3: Gerçek geribildirim almak için sınırlarını aş ve değerini bil. Doğru eleştiri hediye gibidir.

Gözlem 4: Şikayetler Gerçekçiydi ve Yönetim ile Ekip Arasındaki Bir Eksikliği İşaret Ediyordu

Bir gün hepimiz ofise geldik ve şirketin kafeteryasındaki salatanın fiyatının bir gecede ve hiçbir açıklama yapılmadan 4 dolardan 7 dolara yükseltildiğini öğrendik. Pek çok arkadaşım ve ben bu salatalardan yemekten keyif alıyorduk ancak fiyat artışı çok yüksekti. Ofiste günlerce süren şikayetlerden bahsetmeme gerek yok herhalde. Eskiden kafede oturup aynı masada öğle yemeğimizi yerdik. Bu salata mevzusundan sonra grubumuz öğle saatlerinde dağılmış oldu. Bazıları daha ucuz ancak daha sağlıksız şeyler tercih ederken diğerleri yemeklerini evden getirmeye başladı. Benim gözlemlediğim en belirgin ve üzücü sonuç ise bu durumun ekipteki bağlılık duygusunu zedelemesiydi. Zira birlikte geçirdiğimiz vakitlerde problemlerle ilgili beyin fırtınası yapıyorduk ve bu konuşmalar şirkete 3 dolarlık zamdan çok daha fazla para kazandıracak nitelikteydi.

Ders 4: Kurumsal kararların maliyetleri dışındaki gerçek etkilerini iyice ölçüp tart ve bu kararlarla ilgili çalışanlara dürüst açıklamalarda bulun.

Bu projenin ve ekibin bir parçası olmak benim için yenileyici bir deneyimdi. Çok uzun sürecek bağlantılar kurduğuma eminim. Hepsi bir tarafa bu projede, ileride yöneteceğim ekiplerde uygulayacağım pek çok şey öğrendim.

Eğer bir yöneticiyseniz, bir projede yer alma şansını elde ettiyseniz işle alakalı olsun olmasın size sunulan pozisyon liderlik değilse hemen kabul etmenizi öneririm. En azından daha fazla empati kurmayı ve ekiple aranızdaki bağı geliştirmeyi öğrenirsiniz. Bu fırsat size sandığınızdan çok daha fazlasını sunacaktır.

Etiketler