Avrupa Birliği İşverenleri, Çalışanların İşteki Özel Mesajlaşmalarına Erişebilecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Romanyalı bir firmanın, çalışanlardan birinin mesai saatleri içerisinde Yahoo Messenger üzerinden göndermiş olduğu mesajlara erişmekte haklı olduğuna karar verdi. BBC’ye göre mühendis olan çalışan, şirketin 2007 yılında mesajlarına erişerek, akabinde kendisini kovması üzerine, gizlilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle davayı kazanacağını umuyordu.

AİHM yargıcı ise, “İşveren, disiplin yetkisi çerçevesinde hareket etmiştir. Çalışanın Yahoo Messenger hesabına, bahsi geçen bilginin profesyonel aktivitelerle alakalı olduğu varsayımı ile erişim sağlamıştır. Bu nedenle hesaba erişim meşrudur. Mahkeme bu bulguları sorgulamak için herhangi bir neden görmemektedir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Her ne kadar çok ince bir çizgi olsa da, çalışan bu gibi durumlarda, işverenin sahip olduğu araçları, mesai saatleri içerisinde özel mesajlaşma için kullanmış oluyor. Öte yandan mahkeme, çalışanın kendi kişisel bilgisayarını veya telefonunu kullanmış olmasının herhangi bir fark yaratıp yaratmayacağı sorusunu cevapsız bıraktı.

Çalışan denetlemesi yeni bir olay değil. Firmalar bu tür hareketlere performans takip edebilmek, yasal sorumlulukları önlemek, IP’leri korumak ve diğer güvenlik sorunlarını kontrol altına almak adına başvuruyorlar. Bu tür denetlemeler, çalışan gizliliğini ihlal etmemekte.

Aşağıda belirtilen amaçlarla çalışan bilgilerine erişim sağlamak, genelde yasal olarak kabul ediliyor, ancak erişimden önce bu kurallar tüm açılardan açıklanmalı ve çalışanlara açıkça izah edilmeli.

  • Öncelikli bilgi ve verinin güvenliğini sağlamak
  • Çalışanlar tarafından gerçekleştirebilecek muhtemel suç oluşturan aktiviteleri araştırmak ya da önlemek
  • İşverenin sağladığı araçların ve altyapının (facilities) kişisel kullanımını önlemek
  • Taciz şikayetlerini araştırmak
  • Yasadışı yazılımları kontrol etmek

Her ne kadar yukarıdaki maddeler, Romanyalı çalışanı direkt olarak etkilemiş olsa da, diğer ülkeler bu kurallara bağlı değiller ve bu kararı kendilerince yorumlayabilirler.

Öte yandan İngiltere başbakanı David Cameron, şifreli mesajlaşmaya yol açacak herhangi bir yazışma şeklinin önlenmesi ve hükümete bu verilere tüm erişim hakkının verilmesi adına çalışmalarını sürdürmekte. Bu yasa tasarısına göre; kullanıcıların sosyal medya dahil olmak üzere internetteki tüm gezinmeleri (browsing), e-posta yazışmaları, sesli aramaları ve mobil mesajlaşma verileri; internet sağlayıcılar (ISP) ve mobil operatörler tarafından kayıt altına alınacak ve 12 ay boyunca saklanabilecek.

Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda direkt olarak etkilenecek uygulamalardan bazıları ise şöyle: WhatsApp, Snapchat, Apple iMessage, Facebook Messenger ve diğer popüler anlık mesajlaşma araçları. Bu hizmetler halihazırda şifreli mesajlaşma özelliğini barındırıyor, ancak yeni mevzuat ile birlikte İngiliz hükümeti, transfer edilen tüm veriye erişim hakkı talep ediyor.

Etiketler