Apple COO’su Jeff Williams: “Hiçbir Şirket Çocuk İşçi Konusunda Konuşmak İstemiyor”

Apple yıllardır tedarik zinciri ve ürünlerin monte süreçlerindeki işçilerin çalışma şartlarıyla ilgili eleştirilere maruz kalıyor.

Tedarik zincirindeki sorunlarla ilgili konularda Apple yalnız değil. Teknoloji sektörüne ilişkin kabul etmesi zor gerçeklerden biri de bilgisayar çipleri, kartları ve kasalarının üretildiği minerallerin insan haklarına aykırı sayılabilecek koşullarda işlendiği gerçeği.

Dahası gelişmekte olan ülkelerdeki fabrikalarda bu bilgisayar parçalarını birleştirmek için çalışan işçilerin koşulları çoğu zaman dehşete düşüren boyutlara varıyor.

Apple’daki bu tedarik zinciri süreçlerini etik değerlere uygun hale getirmek, geçtiğimiz ay COO (Chief Operating Officer) pozisyonuna getirilen uzun süreli yöneticilerden Jeff Williams’ın görevi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir radyo söyleşisinde Williams’a Apple’ın koşulları iyileştirmek için neler yaptığı sorulmuştu.

William’ın verdiği yanıt şu şekilde:

“Bir Apple ürünüyle ilgili herhangi bir süreçte çalışan insanların saygı ve değer görmesi gerektiğine gönülden inanıyoruz. İşçi haklarının insan hakları olduğuna inancımızdan çalışanları korumak için elimizden geleni yapıyoruz.

Hiçbir şirket çocuk işçilerle ilgili konuşmak istemiyor.  Bu konuyla ilişkileri olsun istemiyorlar. Biz bu konuya ışık tutuyoruz. Herhangi bir fabrikada yaşı tutmayan bir çalışan olduğu haberini aldığımızda gidip incelemelerde bulunuyor ve değişim yaratabilmek adına tedarikçiye karşı aksiyon alıyoruz.

Sonrasında her yıl bu verileri halk ile paylaşıyoruz. Bu konuyla ilgili çok eleştiri alıyoruz. Lakin değişim yaratabilmek için yapılabilecek tek şey o konuyla ilgili konuşmak.”

Örneğin Apple’ın 2015 yılı Tedarikçi Sorumluluğu raporuna göre 6 fabrikada 1.6 milyon işçiyi kapsayan 633 denetim sonrasında 16 çocuk işçinin çalıştırıldığı tespit edilmişti.

Bu tür bir tespit yapıldığında tedarikçi, Apple’ın Yaşı Tutmayan İşçi İyileştirme Programı’na dahil ediliyor. Bu program çerçevesinde tedarikçi çocuğun eve güvenli bir şekilde dönmesi için ödeme yapmak zorunda. Ayrıca okul giderlerini karşılıyor, maaşını ödemeye devam ediyor ve yaşı tuttuğu zaman iş vermek zorunda kalıyor.

Çocuk işçi konusu Apple’ın tedarikçiyi gözlem altında tutmasına sebep olacak en büyük yasaklardan biri.

Diğer yasaklar arasında köle işçi çalıştırmak, belgede sahtecilik yapmak, denetimlere katılan işçilere gözdağı vermek veya misilleme yapmak ve arıtılmamış gaz salınımları gibi çevresel etkileri olan hareketlerde bulunmak sayılabilir.

Eğer bir tedarikçi uygulamalarından vazgeçmiyorsa Williams’ın verdiği bilgilere göre Apple anlaşmayı feshediyor.

Raporlara göre Apple’ın bugüne kadar 18 tedarikçiyle yollarını ayırdığı görülüyor.

Etiketler