IKEA’nın 2020’ye Kadar Gelirinin %10’u Online Satıştan Gelecek

İsveçli mobilya zinciri IKEA Group, e-ticaret tarafına ağırlık veriyor ve 2020 yılına kadar kazandığı her 1 Euro’nun 10 cent’inin internet sitesindeki satışlardan geleceğini tahmin ediyor.

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda CEO Peter Agnefjaell, Ağustos’ta biten 1 yıllık süre zarfında online satışların 1 milyar Euro’yu aştığını ve toplam satışların %3’ünü oluşturduğunu dile getirdi. Bu oranın 2020 yılına kadar %10’a ulaşmasını bekleyen şirket, bu süre içerisinde internetten satışı tüm pazarlarda mümkün kılmayı hedefliyor.

IKEA’nın iş modeli aslına bakılırsa pek çok perakendeciye nazaran internete daha az uygun. Zira IKEA müşterileri mağazalara gitmek için genellikle şehir dışına çıkan, depodan ürünlerin parçalarını kendileri toplayan ve eve gelip bu parçaları birleştiren insanlardan oluşuyor. Ancak şirketin yeni online sistemlere yatırım yaptığını biliyoruz. Bunlardan biri de sipariş sürecini kolaylaştıran bir uygulama. Bu yeni sistemin 2020’ye kadar olan 50 milyar Euro’luk satış hedefini tutturmaya yardımcı olması bekleniyor.

CEO Agnefjaell yaptığı açıklamada; “Bugün ikea.com adresine giren ziyaretçi sayısı 1.9 milyarın üzerinde. Ancak işler sanıldığı kadar kolay yürümüyor. Daha fazla pazarda internetten satışı uygulayabilmemiz için sistemlere ve dağıtım ağına ciddi yatırımlar yapılması gerekiyor.” dedi. Şirket bu yatırımların detaylarını paylaşmaktan kaçınıyor.

İrlanda’da Yeni Sistem Testleri Yapılıyor

IKEA, İrlanda’da yeni bir internet sistemi test ediyor ve buna istinaden 2016 veya 2017’de bazı yeni pazarlarda da online satışlara başlamayı umuyor. Şirket faaliyet gösterdiği 28 ülkenin henüz sadece 13 tanesinde online satış hizmeti veriyor. Forrester Research analizlerinde e-ticaret büyümesinin mağazalardaki büyümeyi geride bıraktığı görülüyor.

CEO’nun yaptığı açıklamalara göre e-ticaretin daha büyük bir rol oynamasının yanı sıra şirket, gelecek yıllarda %8-10 oranında satış artış hedefini yakalayabilmek için yeni mağazalar açmayı ve ürün gamını genişletmeyi planlıyor. Şirketin iş modeli müşterileri labirent misali mağaza koridorlarında dolaştırırken ürünleri almaya teşvik etmek üzerine kurulu.

Agnefjaell, “E-ticaret büyüme planlarımızda daha büyük bir yere sahip olacak. Ayrıca mağazalarımıza daha fazla müşteri çekmeyi ve daha iyi ürünler sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

MobildenAldim

Etiketler