Apple’dan Beklenen 2016 Yenilikleri

Apple’ın yenilikleri ile dolu bir yıl geçirdik. Analistler, Apple’ın 2016’da yepyeni “büyük” bir şey üretmek yerine mevcut ürünlerini yenileyeceğini tahmin ediyorlar.

Apple hisse değeri son 6 ayda düştü. Ayrıca şirket değeri, akıllı telefon endüstrisinde öngörülen doygunluğa bağlı olarak 220 milyar $ azaldı.

Morgan Stanley analisti Katy Huberty, 2016 yılının iPhone satışlarının %3’e varan şekilde gerileyeceğini tahmin ediyor. Eğer gerçekleşirse bu düşüş bir ilk olacak.

Satışa sunulduğu ilk hafta sonunda 13 milyon adet satan iPhone 6S ve 6S Plus, bir önceki yılda 10 milyon olan iPhone 6 ve 6 Plus satışını katlamıştı. Bu seviyeden geriye düşüş, büyük bir olay demektir.  Morgan Stanley’nin bu tahminine, Pacific Crest ve KGI Securities gibi başka analistler de katılıyor.

Jack Daw Research’ün baş analisti Jan Dawson ise aksi görüşte. iPhone’un satışlarının artacağını düşünüyor ama iPad için karamsar. İnsanların bir önceki tabletini değiştirmeleri için geçerli bir neden görmediklerini belirtiyor.

Şirket, yıllar süren dedikodulardan sonra ilk giyilebilir ürünü olan Apple Watch’u piyasaya sürmüştü. IDC, Apple’ın 2015 yılında 21.3 milyon Apple Watch sevk etmiş olacağını söylüyor. Apple finansal değerlerine bakıldığında, Apple Watch’un bu senenin ilk altı ayında 1.7 milyar $ katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Apple bu sene ayrıca Apple TV’yi yeniledi, bir tabletten daha üretken olmasını bekleyenler için 12 inch iPad Pro’yu ve ayrıca Apple Music’i piyasaya sürdü. Müzik endüstrisi analisti Mark Mulligan’a göre ilk birkaç ayda 8 milyon abone kazanan Apple Music, önümüzdeki sene sonuna kadar 20 milyon aboneye erişecek.

Bu yılın bir diğer yeniliği ise iPhone 6S idi. Önceki versiyona yakın  olan iPhone 6S, Live Photos ve 3D Touch gibi özellikler ekledi. 3D Touch özelliği, daha sert dokunuşlara tepki vererek ekran navigasyonunu farklılaştırıyor. Live Photos ise, fotoğrafların içine 3 saniyelik videolar ekliyor.

Apple, yepyeni ürün duyurma konusunda Samsung kadar hızlı değil. Aslına bakarsanız Apple Music, 2010 yılındaki iPad’den bu yana piyasaya sürülen ilk yepyeni ürün oldu.

Apple hakkında ortaya atılabilecek iddialardan biri, şirketin fikir kıtlığına düşmüş olduğu.

Bu başlık, iPhone 4S çıktığında 2012 yılında ZDNet tarafından, iPhone 5S çıktığında 2013’te Forbes tarafından ve en son geçen yıl iPhone 6 çıktığında Quentin Fottrell tarafından atıldı.

Argus Insights’ın kurusucu ve CEO’su olan John Feland’a göre Apple, kullanacağımız ürünlerden ziyade yaşadığımız evlere odaklanacak. Feland, “Apple’ın geçtiğimiz 10 yıldaki klasik inovasyon modeli, başkalarının pek çok hata yaptığı yerlere girmek, bu hatalardan öğrenmek ve sonunda yeni bir deneyim yaratarak o pazarın potansiyelini elde etmek olmuştur. Bu yöntem Apple Watch’da çuvalladı. Zira Android Wear kullanıcılara yeni imkanlar sunarken Apple Watch bunu yapamadı. Bu nedenle Apple’ın girişi için uygun sektör akıllı evlerdir. Eğer önümüzdeki sene Apple’ın yapacağı radikal bir hareket varsa, o da akıllı ev endüstrisine girmek ve bu alanda daha önce herkesin söz verdiği ama sunamadığını sunmak olacaktır.” dedi.

Apple’ın 2016’da sunacaklarına dair 10 tahmin

1. Mart ayında yapılacak bir etkinlikle Apple Watch’un güncelleneceği söylentisi hayli yaygın. Olası geliştirmeler arasında ekstra sağlık sensörleri, daha iyi batarya ömrü ve telefon ile eşlenmemiş durumdaki özelliklerde iyileşmeler bekleniyor. Apple’a ilişkin tahminleri ile tanınan 9To5Mac, yeni Apple Watch’un bir FaceTime kameraya sahip olacağını ve böylelikle bileğimizden video çağrı yapabileceğimizi söylüyor.

2. iPhone 7 (4.7-inch ekran) ve 7 Plus (5.5-inch) Eylül ayında piyasaya çıkacaklar ve şimdiye kadar en büyük satışı yakalayan iPhone olmaları bekleniyor. Ana ekran butonunu ve kulaklık girişini devreden çıkartacak kadar sıra dışı yeniliklere sahip olmaları bekleniyor. Bunların bulunmaması bazılarının hoşuna gitmeyebilir.

3. 2015’in son birkaç ayında görücüye çıkan Apple TV, önümüzdeki aylarda uygulama mağazasında çok büyüyecek. Apple TV yayın hizmetinde bazı gelişmeler bekleniyor.

4. Yeni bir iPad gündemde. Apple bu yıl içinde 12 inch ekranlı iPad Pro’yu çıkarttı. Ekim ayında iPad Air 2’ye yenilik gelmesi bekleniyor. Bu sürenin uzun olması, “daha hızlı işlemci, daha ince yapı” olarak özetlenen klasik güncellemelerden farklı özellikler sunulabileceği izlenimini uyandırıyor.

5. iPhone 6’nın “phablet” olarak tam isabet yakalamasının yanında, bazıları halen 4 inch ekranlı iPhone yokluğundan yakınıyor. Buna cevap olacak şekilde Nisan ayında iPhone 6C veya iPhone 7C adıyla yeni ürünün piyasaya çıkacağı dedikoduları var.

6. Apple Mac ailesinde bazı güncellemeler bekleniyor. Yeni model MacBook Air çıkabilir veya USB-C portuna geçişi başlatan MacBook Pro’nun bir yenisi gelebilir.

7. Ürünlerinizden herhangi birine yeni yazılım gelebilir. Mobil iOS işletim sistemi, geçen yıl “düz” ve modern bir görünüm kazanmıştı. Bu yıl ise batarya verimliliği gibi özellikler kazandı. Gelecek yıl neler geleceğini şimdilik bilen yok ama Haziran’daki WWDC konferansında ortaya çıkması bekleniyor.

8. Akıllı telefonların fotoğraf çekme özelliğinin önemini korumasını bekleyebilirsiniz. Apple, sıradan insanların telefonları ile harika fotoğraflar çekebileceğini göstermek için Shot kampanyasını başlatmıştı. Yakın tarihli US 60 Minutes haberine göre, iPhone kamerasını geliştirmek için 800 kişi uğraş veriyor.

9. Apple Pay, sadece American Express kullanıcılarına hizmet verecek şekilde sınırlı fonksiyonları ile Avustralya’da kullanıma girdi. Gelecek yıl bu sınırların kalkması bekleniyor.

10. 2016’da Apple Car diye bir şey gelmeyecek. Eğer Apple, dedikoduları doğrular şekilde bir otomobil ile ilgileniyorsa, bunun gerçeğe dönüşmesi zaman alacaktır.

Etiketler