Dijital Ekosistemin Önde Gelen İsimlerinin Yeni Yıl Dilekleri

2016’ya sayılı günler kala sizinle Türkiye dijital ekosisteminin önde gelen isimlerinin yeni yıl dileklerini paylaşmaya karar verdik. Bu yazıyı 1 Ocak 2016’ya kadar güncelleyeceğiz*. Keyifli okumalar 🙂

Erdoğan Çeşmeli; GE Türkiye Stratejik Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Yeni başlangıçlar çoğunlukla acı sonlarda gizlenir.” – Lao Tzu

Erdoğan Çeşmeli_Beklenen 2016 yılı geldi…. Görünüşe göre tek değişen takvimimiz olacak…

Yanlış anlamayın…Kesinlikle kendimizi daha dinç hissediyoruz ve önümüzde yepyeni bir yıl için heyecanlıyız… Ve bunu hak ettik. Her yıl olduğu gibi 2016’da da başarılar ve zorluklar olacak – umarım ilkinden daha çok ve ikincisinden daha az. Ama biliyoruz ki, bu yıl da tıpkı 2015 ve öncekiler gibi uçup gidecek.

GE olarak harika bir 2015 geçirdik: Müşterilerimizin, parçalarının daha çoğu Türkiye’de üretilen rüzgar türbinleri ile elektrik üretmelerine, İstanbul Yaşam Bilimleri Laboratuarımızda da görebileceğiniz gelişmiş sağlık teknolojileri ile daha çok hastayla ilgilenmelerine, kritik parçaları Türkiye’de üretilen jet motorlarıyla donatılmış uçaklarda daha çok yolcuyu uçurmalarına ve Türkiye’de üretilen lokomotiflerle daha çok yük taşıyabilmelerine yardımcı olduk.

Aynı zamanda yeni başlangıçlar da yaptık: Dijital endüstriyel çözümler için platformumuz Predix’i tanıttık ve herkesi hem kendileri hem de başkaları için kendi dijital uygulamalarını geliştirmeye davet ettik. Müşterilerimiz enerji tasarrufu yapsın ve kendi müşterilerine Predix yardımıyla daha iyi hizmet verebilsin diye Akıllı Şehir pilotlarımıza başladık.

Bütün bunlara daha kolayca ulaşılabilsin diye yeni İnovasyon Merkezimiz’i Teknopark İstanbul’da açtık. Enerji, sağlık ve taşımacılığın yanısıra giderek gelişen Predix temasıyla ilgilenen girişimci havuzumuzu genişletmeye devam ettik, girişimci sayımız 140’ı aştı. Sayıları150’yı geçen GE gönüllümüz yani CoMeT’imiz (Coaching, Mentoring & Training) – Genç Başarı Vakfı ile birlikte lise öğrencilerine yaratıcı düşünmeyi öğretiyor, Üniversiteler ve Girişimcilik Vakfı ile birlikte üniversite öğrencilerinin kariyerlerini planlamalarına yardımcı oluyor, girişimcilerimize nihai satış ve yatırım bulma hedeflerinde destek oluyor. Düzenlediğimiz ilk girişimci-yatırımcı gününde bir girişimcimizin yerli bir yatırımcıdan yatırım almış olması belki de ekosistemin kendisini ayakta tutabileceğinin erken bir işareti.

Ama asıl soru şu: Kendimizi başarılı, mutlu ve düşünceli hissetmek için hep 1 Ocak’ı mı beklemeliyiz? Bu hem senede bir kez olması hem de hayatımızı ertelemek adına biraz haksızlık değil mi? Öte yandan, her günümüzü yeniliklerle dolu, daha iyi ve daha mutlu olarak yaşayabiliriz. Yani, 1 Ocak’ı kutlamanın nostaljik bir değeri olsa ve bunun tadını çıkartsak da, senenin ve hayatımızın her günü kutlanmayı hak ediyor. Her bir gün daha iyiye doğru evrilmek için bir fırsat olarak önümüzden geçiyor.

Kısacası, sizlere sadece bir defalık, İyi Bir Yıl dilemiyorum; aynı zamanda her günün Yepyeni Bir Gün olduğunu hissetiğimiz (ve bunu hakettiğimiz) bir bakış açısını kazandığımız bir yıl diliyorum.

Öget Kantarcı; GittiGidiyor Genel Müdürü

Oget-Kantarcı“Kişiselleştirilmiş deneyimler fark yaratacak”
2016 yılında e-ticaretin ev sahibi olarak marka yatırımları, mobil projeleri ve yeni ürünleriyle sektöre öncülük etmeye devam edecek GittiGidiyor, bir eBay şirketi olarak globalden aldığı destekle müşterilerine bulundukları yerden hızlı ve akıllı bir alışveriş deneyimi sunmaya devam edecek. Bugün trafiğinin yaklaşık %50’sini mobilden alan GittiGidiyor için mobil hızla gelişen ve önemsediğimiz bir kanal. Bu yıl yenilenen mobil uygulamamız ve mobil sitemizden sonra, geçtiğimiz aylarda i-watch uygulamamızla bu alanda önemli bir yol katettik ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. GittiGidiyor hem ürün alınıp hem de satılabilen bir platform olduğu için sadece alıcılara yönelik değil, satıcı deneyimine yönelik projeler üzerinde de yoğunlaşıyor. 2015 yılının son çeyreğinde hayata geçirdiğimiz Satıcı Bilgi Merkezi, satıcıların buluştuğu, performanslarını arttırmaya, işlerini büyütmeye yönelik bilgileri bir arada bulabilecekleri ortak bir platform. Satıcılarımızı yeni yılda sadece site üzerinden değil, özel saha çalışmalarıyla da desteklemeye devam edeceğiz. Yeni yılın son projesi ise Zet.com’un desteğiyle hayata geçirdiğimiz, tasarım ve el yapımı ürünler konusunda bizi daha da güçlendiren “Atölye”. GittiGidiyor Atölye’de genç tasarımcıların, tanınmış tasarım markalarının el yapımı ürünleri ve özel koleksiyonları yer alıyor. Bu alanda üretim yapan ve satış yapmak isteyen herkese de yeni bir kapı açıyor.

Yeni nesil alışverişin yıldızı e-ticaret, artık sadece bir ihtiyaç değil, yaşam tarzımızın bir parçası haline dönüştü. Hızlı ve yoğun şehir hayatında alışveriş merkezlerinde uzun saatler geçirmek isteyenler, ailesine alışverişten daha çok vakit ayırmanın yollarını arayanlar, büyük şehirler dışında aradıkları ürün ve markalara ulaşamayanlar için bir seçenek. Bu nedenle 2016’da kullanıcılara bir adım daha yaklaşan, onların hayatlarına dokunan, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre “kişiselleştirilmiş” seçenekler sunan şirketler bir adım öne çıkacak.

2015 yılının Kasım ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %51’lik bir büyüme rakamına ulaşan GittiGidiyor olarak 2016’da da hedefimiz eBay şirketleri arasında büyüyen bir pazar olarak bu başarıyı devam ettirmek. Herkese yeniliklerle dolu, bol kazançlı bir yıl dilerim.

Kıvanç Onan; PayPal Türkiye, Orta-Doğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü
Kıvanç_OnanYeni bir yıla merhaba dememize çok az zaman kaldı. Bir yandan geçtiğimiz yılın değerlendirmesini yaparken bir yandan da gelecek yıl için planlarımızı yapmaya, bu yıl edindiğimiz tecrübeleri yeni yıla nasıl aktaracağımızı düşünmeye başladığımız günlerdeyiz. Her zamanki gibi yeni başlangıçların heyecanı ve geleceğe olan umudumuz planlarımızı şekillendiriyor.

Bu bağlamda, e-ticaret ve ödeme sistemleri Türkiye’de nasıl geçti ve bizi gelecek yılda neler bekliyor diye bakarsak, 2015’in  e-ticaret ve özellikle e-ihracat adına başarılı ve yine hareketli bir yıl olduğunu söylemek mümkün. Buna bağlı olarak, ödeme sistemleri pazarı da hızlı bir değişim içerisinde oldu. Her an, her yerden alışveriş yapmanın artık bir norm haline geldiği günümüzde, tüketicilerin bugün ve gelecekte nasıl işlem yapmak istediklerine bağlı olarak, daha fazla seçenek ve kullanım kolaylığı sunmak zorunluluğu iş dünyasının gündeminde. Bu gelişmenin bir sonucu olarak da, firmaların dünyada yaşanan bu değişim karşısında daha iyi hizmet verebilmek için büyük bir inovasyon yarışında olduğuna tanıklık ediyoruz.

PayPal olarak geçtiğimiz yıl 1 milyarı mobil olmak üzere 4 milyar adet  ödeme işlemi gerçekleştirdik; bu da bir önceki seneye kıyasla yüzde 68’lik bir büyüme anlamına geliyor. Mobil ticaretteki trendlere bakarak, 2016 yılında da bu gelişimi sürdürmeye devam edeceğimizi öngörüyoruz.

Kurulduğumuz ilk günden bu yana sunduğumuz küresel ödeme çözümleriyle dünyada sınır ötesi ticaretin artmasına katkıda bulunuyoruz. E-ihracatın hem girişimcilere hem Türkiye ekonomisine kazandıracağı gerçeğinden yola çıkarak hem büyük hem küçük ve orta ölçekli işletmeleri, hatta bireyleri sınır ötesi online ticarete teşvik etmek için ülke genelinde e-ihracat seferberliğimiz devam ediyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadaki gelişmekte olan pazarlar, e-ticaret alanında ciddi bir büyüme kaydediyor. Türk e-ticaret şirketleri ve altyapı sağlayıcıları son beş sene de oldukça tecrübe kazandı. Lojistik yollarının ortasında olan Türkiye, kaliteli üretim kapasitesi, e-ticaret birikimi, altyapısı ve eğitimli iş gücü ile bölge için bir çekim merkezi haline geliyor. Bu da ülkemizin e-ihracat potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

PayPal olarak e-ihracatı Türkiye’deki iş yerleri ve girişimciler için çok büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye’nin mevcut durumda 400 milyon dolar civarında olduğunu tahmin ettiğimiz e-ihracat hacminin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 3 milyar dolar seviyelerini aşabileceğine inanıyoruz.  Türkiye’de PayPal kullanan iş yerlerinin yüzde 84’ü dış pazarlara satış yapıyor. Ve bu şirketler sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin 77 kentine yayılmış durumda. Şirket başına ortalama 34 farklı pazara ulaşıyorlar. Hatta aralarında 93 ülkeye tek başına satış yapan bir firma bile yer alıyor. Türk şirketlerinin sattığı ürünler 100 ülkede tüketicilere direkt ulaşıyor. PayPal olarak bunun bir parçası olmaktan ve destek vermekten gurur duyuyoruz.

2016’da heyecanlı ve değişim içinde olacağımız günler bizi bekliyor. Kendimiz için özel planlarımız ne olursa olsun dünyanın ilerlediği yönde yepyeni sürprizler bizleri bekliyor olacak; bu sürprizler belki de bizlere yeni yönler verecek. Hepimizin geleceğe olan umudun yeşermeye devam edeceği; sağlık, mutluluk, bolluk ve bereket dolu yeni bir yıl diliyorum.

Bilgen Aldan Albayrak; n11.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı
Bilge_Aldan_AlbayrakHer yeni yıl, taptaze bir başlangıçtır. Yıldönümleri, yeni başlangıçlara ilk ve en zor adımı atma gücü verir. n11.com olarak faaliyete geçtiğimiz 2013 yılından bu yana kendimiz büyürken, aynı zamanda sektörü de büyüterek ekosisteme destek olduk. 2015’te de tüm bir yıl boyunca birbiri ardına önemli başlangıçlara imza attık, dinamik ve çok başarılı bir performans sergiledik. Yıl sonu rakamlarımız da bunu destekler nitelikte, sene başında koyduğumuz tüm hedeflerimizi aşmış bulunuyoruz.

Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli çok yüksek bir ülke olduğuna inanıyoruz. 2016 yılı Türkiye için e-ticaret ve mobil ticaretin patlama yaşadığı bir yıl olacak. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) 2014 raporuna göre sektör her yıl ortalama yüzde 35 büyüyor ancak Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı hâlâ yüzde 1,6 seviyelerinde. Bu oranın gelişmiş ülkeler ortalaması yüzde 6,5. Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkeler ortalaması ise yüzde 4,5. Önümüzdeki dönemde 4.5G teknolojisinin kullanıma sunulmasının kullanıcıların hızlı performans ile kolay alışveriş beklentilerini tam anlamıyla karşılayacağını düşünüyoruz. Yüksek hızlı mobil internet ile birlikte daha düşük gecikme süresi sunacak olan 4.5G, işlemler esnasında bekleme süresini kısaltacağı için mobil e-ticarete yönelmeyi hızlandıracak. Kullanıcılar 4.5G ile birlikte mobilden ürün görüntülemek ve alışveriş yapmak için beklemeyecek. 4.5G uyumlu mobil cihazlar aracılığı ile yapılacak yüksek hızlı alışveriş, tüketicilere daha kolay ve eğlenceli bir deneyim yaşatmak açısından önemli bir fırsat olacak. 4.5G ile birlikte mobilden alışveriş yapan tüketicilerin sayısında artış bekliyoruz. Mobil e-ticaret tüketicisinin artması, mobil e-ticaret hacminin büyümesi sağlayacak. Tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarının da çok hızlı bir biçimde geliştiği göz önüne alındığında, 2016 yılının e-ticaret sektörü için oldukça dinamik bir yıl olacağını görüyoruz.

n11.com ve sektör adına yeni başlangıçlar vaat eden 2016’ya ilk adımımızı atmadan hemen önce, küçük bir mola verme zamanı.

Yeni yılın mutluluklarınızı çoğaltmasını, aileleriniz ve sevdikleriniz ile birlikte her şeyin gönlünüzce olduğu, tüm beklentilerinizin gerçekleştiği, sağlıklı, başarılı, mutlu bir yıl diliyorum.

Dr. Soner Canko; Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü
Soner CankoBankalararası Kart Merkezi (BKM) olarak 25. yılımızı kutladığımız 2015 yılı kartlı ödemelerdeki büyüme oranlarıyla da hepimizi sevindirdi.

2015 yılında kart sayılarımızdaki büyüme ile Avrupa ülkelerinin tamamını geride bırakan Türkiye’nin kartlı ödemelerde elde ettiği gelişme hiç de şaşırtıcı olmadı. Bununla birlikte mobil ticaret çok hızlı büyüyor ve biz de bu tarafta elimizden gelen desteği ekosisteme sağlamayı çalışıyoruz. Kullanıcıları bilinçlendirmek adına katkıda bulunduğumuz içerik odaklı girişimler MobildenAldim.com ve OdemeTeknolojileri.com; girişimler ve yatırımlar için dijital analiz platformu startups.watch sponsorluğumuzla da tamamen sektörün faydalanacağı ve sektör bilincine katkı sağlayacak yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

BKM olarak geride bıraktığımız 2015 yılında BKM Express 1 milyon üyeyi geçti, hemen ardından Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY ilk kez görücüye çıktı. Tüm bu gelişmeler bizleri oldukça heyecanlandırırken, 2016 için de her yıl olduğu gibi hedef yükseltmeye devam edeceğiz ve tabii altını çizerek belirtmek gerekiyor ki 2016’nın girişimcilik ruhunu daha sık göreceğimiz bir yıl olacağı şimdiden belli. 2016’da adlarını daha sık duymaya başlayacağımız fintech girişimleri, yine dışarıdan gelen bu akıma karşılık olarak şirketlerinden içinden çıkan kurumiçi girişimcilik ruhu önümüzdeki yıl gündem maddelerimizden olacak.

Yeni yılın ülkemiz ve sektörümüz için birçok yenilik ve farklılığın yaşanacağı, başarıların artarak devam edeceği verimli bir yıl olmasını umuyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Berkin Toktaş; Revo Capital
Berkin_Toktaş
Küçükken çok severdim takvim değiştirmeyi. Özellikle şu duvara asılanlardan, her sayfasında bir ay ve konusuna göre dünyadan değişik şehirler, ünlü tabloların resimleri, mevsim fotoğrafları olan kuşe kağıttan olursa daha güzeldi. Soğuk kış başlarken sıcak bir evde her ay yeni bir şey keşfedebileceğini, ve 365 kutucuğa küçük yazılarla neler neler sığabileceğini hissettirirdi. Sadece takvimin değişmesi gibi basit bir anda…

Hayal kurmayı ve umut etmeyi hatırlattığı için yeni yıl kutlanmayı hakediyor. Girişimcilik dünyasının içinde olmak da, hayal kuran ve umut eden binlerce insanın içinde olmak demek. Bundan dolayı çok şanslıyız.

Dilerim ki 2016 takvimi her şeyden önce sağlık, beraberinde de daha nice güzel gerçekleşen hayaller, umutlar getirsin. Ailemiz, sevdiklerimiz yanımızdan hiç eksik olmasın…

Erol Bilecik; Index Grup Şirketleri CEO & Yönetim Kurulu Başkanı
Erol BilecikSevindirici gelişmelerin yanı sıra acı ve tatlı olayları, mutluluk veren anıları ve teknoloji sektörü adına iz bırakan gelişmeleri ile 2015’i geride bırakırken, yeni bir yıla girmenin heyecanını yaşıyoruz. Kuşkusuz her yeni yıl, geleceğe dönük hedeflerin, beklentilerin ve yeni projelerin güçlü bir şekilde oluşturulduğu dönemlerdir ve beklentilerimiz, hedeflerimiz açısından bizler için farklı anlamlarla yüklüdür. Her yeni yılda başarıya ulaşmak için hesaplanabilir riskler alma konusunda kendimizi test eder, sabırlı olmayı öğrenir, gerektiğinde yenilgilerimizden ders çıkarır ve zamanı iyi yönetme konusunda kendimizi eğiterek önceliklerin tespitini iyi yapmaya çalışırız. Bunlar, her yıl yeniden girdiğimiz ve sonuçlarımızı merakla beklediğimiz sınavlardan yalnızca birkaçıdır. Bu açıdan 2016 yılı da hepimiz için sürprizlerle dolu olacak.

Yeni yılda tüm girişimcilik ekosisteminin; aynı azim, coşku ve çok çalışma prensipleriyle hedeflerine doğru yürümeye devam etmesini diliyorum.Olumlu öngörüler doğrultusunda 2016 yılının, size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, başarı ve sevinç getirmesini temenni ediyor, yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

*En güncel yeni yıl dileği en üstte yayınlanmaktadır.

Etiketler