Baidu, İlk Başarılı Otonom Araba Testini Pekin’de Gerçekleştirdi

Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu, modifiye BMW 3 serisinin  Pekin’de başarılı bir şekilde otonom test güzergahını tamamladığını, Çarşamba günü düzenlediği bir basın toplantısında duyurdu. Şirket, bu aracın tamamen otonom olarak farklı sürüş ortamlarında tüm testleri başarıyla geçen Çin’deki ilk araç olduğunu vurguladı.

30 kilometrelik test sürüşü, Biadu’nun Pekin genel merkezinde başladı ve son buldu. Güzergah, otoyola bağlanmak, daha yavaş akan trafiğe göre yavaşlamak, şerit değiştirmek ve U-dönüşü yapmak da dahil olmak üzere tamamlanması gereken çeşitli manevralar içeriyordu. Baidu, ulaşılan maksimum hızın saatte 100 kilometre olduğunu belirtti.

Baidu’nun Deep Learning Enstitüsü, yüksek otonom sürüş (Highly Automated Driving – HAD) haritalarından faydalanarak otonom araç projesine 2013 yılında başladı. HAD haritaları ile Baidu, Çin’de var olan tüm yolları kopyalayarak haritalandırmayı planlamakta. Otobüs örneği üzerinden gidersek, haritalandırma donanımı entegre edilmiş bir otobüsün güzergahı için belirli bir rota oluşturulabilecek. Otonom araç geliştirmede kendisini bir adım öne taşıyan, Baidu Maps isimli kapsamlı bir haritalandırma hizmeti zaten halihazırda bulunmakta.

Detaylı haritalar, kendi kendini sürebilen araçların gelişimi için en gerekli elementler arasında, bu sebeple de Tesla ve Uber gibi firmalar da kendi haritalarını geliştirmekte. Baidu, Çin’in yollarının büyük bir bölümünü 10 yıl içerisinde haritalandırabileceğine inanıyor.

Baidu, Haziran ayında, 2015 yılının sonuna kadar otonom bir aracı yollarla buluşturmayı hedeflediğini açıklamıştı ve bu amaçla Alman araç üreticisi BMW ile ortaklığa gitmişti.

Şirket, koyduğu hedefe ulaşmış olsa da, 30 kilometrelik bir test sürüşü, otonom araçların Çin’de piyasaya sürülmesinden oldukça uzak bir nokta. Yine de sürücüsüz araçlar hızla gelişmekte ve görünüşe bakılırsa Baidu, bunlardan ilkini piyasaya sürme konusunda oldukça hevesli.

Etiketler