Akıllı Telefon Endüstrisindeki Karın %94’ünü Apple Elde Ediyor

Apple’ın akıllı telefon endüstrisindeki pazar payı küçük sayılır. Ancak elde ettiği kar oldukça büyük.

Araştırma firması IDC’ye göre California/Cupertino’lu Apple, 2015 üçüncü çeyreğinde küresel pazarda, akıllı telefonların %13,5’ini sevk etti.

Buna rağmen şaşırtıcı bir oran olan %94 ile endüstrideki en büyük karı elde etti. Bu kar oranı, Canaccord Genuity adlı finansal servisler firmasının bir araştırma notunda yer alıyor. Samsung, %11 ile ikinci sırada geliyor. Evet bu iki değerin toplamı %105 ediyor ki bunun sebebi, diğer üreticilerin kar elde edememiş olması veya apaçık zarar etmiş olmaları.

Apple, bir önceki yılın yani 2014’ün üçüncü çeyreğindeki %85’lik orana göre oldukça yüksek bir sıçrama gerçekleştirmiş oluyor.

Canaccord, belirttiği miktarların gerçek değerleri hatasız şekilde göstermeyebileceği konusunda uyarıyor ve şöyle diyor: “Çin’de OEM akıllı telefon hacmi büyüdü ve Huawei 2015 2. çeyrekte önemli derecede pazar payı kazandı. Bunların ışığında endüstri karlılık analizi çalışmamız, erişilebilirlik ve karşılaştırılabilirlik açısından yoksun olan karlılık metriklerinin varlığı nedeniyle, OEM’lerin büyük bölümünü içermiyor. Bu durum, Apple’a ilişkin karlılık değerlendirmemizi şişirir gibi gözükse de, Çin’deki bazı OEM akıllı telefon üreticileri, büyüyen küresel pazardaki paylarını artırmak için çok agresif fiyatlandırma stratejileri uyguluyor ve bu da kısa vadeli karlılıklarını kısıtlıyor.”

Özetle %94 oranı, muhtemelen fazla tahminlenmiş bir değer ama, Apple’ın Çin’deki en başarılı rakiplerinden pek çoğu karsız ve bu  durumu bilinçli şekilde oluşturuyorlar.

Apple için en iyi günler ise henüz yolda, geliyor. Canaccord, hatırı sayılır miktarda Android akıllı telefon kullanıcısının iPhone’a geçeceğini ve böylelikle, daha büyük ekranlı iPhone 6/6S cihazlarının oluşturduğu üst sınıf akıllı telefon pazarında Apple’ın payının artacağını öngörüyor.

Etiketler