Teknoloji Yöneticilerinin Ünlü Gafları

Tinder CEO’su Sean Rad’in ana şirket Match Group’un halka arzı öncesinde verdiği talihsiz röportajı neredeyse halka arz olayının bile önüne geçti.

Öyle ki Rad’in “homoseksüellik” üzerine yaptığı açıklamalar ve dayanılmaz gördüğü kendi cinsel karizmasıyla övünmesi sonucu hakkında federal soruşturma başlatıldı ve ana şirket tarafından şirket adına açıklama yapabilecek otoritede olmadığı açıklaması yapıldı.

Daha endişe verici olan ise Rad, Vanity Fair dergisinde yayınlanan Tinder hakkındaki eleştirel bir makaleyi kaleme alan yazara karşı araştırma başlatacağını da söyledi.

Lakin Sean Rad, skandal sözlere imza atan ilk ve tek teknoloji yöneticisi değil. Zira Apple müzik yöneticisi Jimmy Iovine de bu hafta, kadınların şarkı bulmak için yardıma ihtiyaç duyduğu yönündeki açıklamalarıyla bir hayli eleştiri topladı ve özür dilemek zorunda kaldı.

İşte teknoloji sektöründen üst düzey isimlerin sarf ettiği ve en çok akılda kalan utanç verici gaflar:

Microsoft CEO’su Satya Nadella 2014 yılında “Maaş artışı beklerken rahatsızlık duyan kadınlar sistemin kendilerine doğru artışı vereceğine güvenmeli. Bu iyi karmanın bir örneğidir,” demiş ve bu sözleri sebebiyle özür dilemek zorunda kalmıştı. Yaptığı hatayı kabul eden Nadella sözlerinin tamamen yanlış olduğunu dile getirmişti.

Google İcra Kurulu  Başkası Eric Schmidt ise 2009 yılında gizlilik konusunda oluşan kamuoyu endişesini gidermek amacıyla yaptığı konuşmasında kaşlarını kaldırarak yalnızca hata yapanların gizlilik konusunda endişe duyacağını dile getirmişti. “Başkasının bilmesini istemediğiniz bir şey yapıyorsanız belki de onu hiç yapmamanız gerekir,” demişti.

Risk sermayesi şirketi Kleiner, Perkins, Caufield & Byers kurucu ortağı ve eski HP yönetim kurulu üyesi Tom Perkins, 2014 yılında Wall Street Journal Gazetesi için yazdığı bir yazıda, zenginlere karşı yürütülen eleştiriler ile 1930’lu yıllarda Nazilerin Yahudilere karşı yaptığı katliamı birbirine benzetmişti. Daha sonra korkunç bir kelime seçiminde bulunduğunu kabul etse de belirli bir “azınlığa” (zenginler) karşı beslenen nefreti kınamak konusunda ısrarcı davranmıştı.

Uber yöneticisi Emil Michael ise 2014 yılında aralarında Buzzfeed yazarının da bulunduğu özel bir akşam yemeğinde oldukça talihsiz açıklamalarda bulundu. Michael, dostane olmayan haberler karşısında söz konusu gazetecilerle ilgili bir “karşı araştırma” yürütme planını gayet ayrıntılı bir şekilde açıklamıştı. Sonrasında yaptığı yorumların kendisinin ve şirketinin gerçek görüşlerini yansıtmadığını dile getirmiş ve sansasyonel haberlere duyduğu öfkeyle konuştuğunu belirtmişti. Uber ise özel bir akşam yemeğinde yapılan yorumların kayıt dışı tutulması gerektiğini açıklamıştı.

Tüm bunları hesaba katarsak, teknoloji sektörünün liderlerinin tüm başarılarına rağmen her zaman özenilecek kişiler olmadığı sonucuna ulaşabiliriz.

Etiketler