USB’yi İcat Eden Adam Üstünden Bir Kuruş Bile Kazanmadı Ama Hiç Üzülmüyor

Pazar günü 20 yaşına basan “Evrensel Seri Veriyolu” (Universal Serial Bus), bildiğimiz adı ile USB, dünya çapında 10 milyardan fazla cihazda kullanılıyor.

Ancak bu teknolojiyi icat eden adam, her ne kadar girişimi üstünden tek bir kuruş bile kazanmamış olsa da bu, onun için sorun teşkil etmiyor.

USB teknolojisinin ortaya çıkmasında en büyük pay sahibi olan Intel’in CSO’su (Chief Systems Technologist) Ajay Bhatt, Business Insider’a verdiği röportajda “Bu tür şeyleri para için yapmıyorum.” diyor. “Bunu aslında değişim sağlamak için yaptım ve çoğu zaman bu denli büyük bir değişiklik yapabilme fırsatı insanların karşısına çıkmıyor.”

Aslına bakarsanız USB teknolojisi, kimseye para kazandırmadı. Bhatt’ın USB fikrine ilk olarak arka çıkan ve teknolojinin tüm patentine sahip olan Intel, herkese açık ve telifsiz olmasında en başından beri kararlıydı.

Bhatt’a göre Intel’in yaptığı çok doğruydu.

USB, şu anda farklı cihazları birbirine bağlamakta genelgeçer bir standart olarak kabul ediliyor. Ancak Bhatt bu fikri ilk defa 90’ların başında ortaya attığında, Apple ve Microsoft gibi teknoloji firmaları tarafından çok da sıcak karşılanmamıştı.

Her Şeyi Yönetecek Tek Bir Bağlayıcı

Her bir uygulamayı diskete veya sürücüye (driver) ayrı ayrı yükleme ihtiyacını ortadan kaldıran, tek bir bağlantı cihazı ortaya çıkartmak, temelde oldukça akıllıca bir fikirdi. Ancak Bhatt’a göre çoğu firmanın var olan uyumluluk fonksiyonlarının bozulacağına dair korkuları vardı ve girişimine yatırım yapacak kadar cesur olan tek şirket, halen çalışmayı sürdürdüğü Intel oldu.

Bhatt bu durumu, “Bir mühendis olarak şirket tarafından oldukça cömertçe ödüllendirildim.” şeklinde özetliyor. “Ayrıca böyle bir işi başka bir yerde yapamazdım. Şikayet edecek hiçbir şeyim yok.”

Her ne kadar Intel, başlarda bu fikre ilk destek çıkan taraf olsa da, nihai kullanıcıya USB uyumlu ilk cihazı ulaştıran Apple oldu. Bu, Ağustos 1998’de piyasaya çıkan iMac G3’tü. Hemen akabinde Microsoft da Windows 98’in ikinci versiyonuna USB desteğini ekleyerek Apple’in izinden gitti. Sonrası ise bildiğiniz gibi.

Bhatt, bu fikri üstünden belki de yüzlerce milyon dolar elde etme şansını kaybetmiş oldu, ancak bilişim sektörüne sağlamış olduğu katkının bunu fazlasıyla karşıladığına inanıyor. Temel amacı, sıradan kullanıcılar için PC’yi daha kullanabilir hale getirerek sektörde olabildiğince yaygınlaştırmaktı. Şüphesiz ki USB teknolojisi, onu bu amaca ulaştırdı.

Bhatt, “Eğer bilgisayarlar kolay olarak algılanıyorsa bu, daha çok bilgisayar göreceğimiz anlamına geliyor ve bundan dolayı da daha çok çip ile karşılaşacağız. Bu, Intel’in gördüğünden de daha büyük bir resim.” diyor. “Pasta büyüdükçe biz pastadan dilim almaya devam ediyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor.”

Bir Sonraki Aşama

Pekiyi USB kadar yaygın bir teknoloji daha olacak mı? Bhatt bunu çoktan bulduğuna inanıyor: Stylus kalem.

Bhatt, tek bir evrensel teknoloji altında çalışmalarını sağlayabilmek adına stylus kalemleri standardize etmek için 35’e yakın şirket ile işbirliği yapmakta. Böylece Apple’ın kalemi Microsoft Surface üzerinde, Surface’ın kalemi ise Apple cihazında kullanılabilecek.

Bhatt, “Stylus kalemleri daha yaygın ve duyarlı hale getirebilmek ve yazı yazma deneyiminin tamamına hitap edebilmek adına düzenlenen standartlar üzerinde çalışıyoruz.” diyor. “Bu, bir sonraki öncülüğümüz olacak.”

Rakip firmaların ortak bir Stylus kaleme ihtiyaç olup olmadığı konusunda ne düşündükleri ise ayrı bir tartışma konusu.

Etiketler