Para ile İlgili Dört Güçlü Araç

Bir şeyi düzene sokmak için, doğru araçlara sahip olmalısınız. Şimdilerde kişisel finans alanında tasarruf, harcama ve yatırım yapmanıza yardımcı olacak çok sayıda araç var.

Para ile ilgili neredeyse her konuda bir uygulama, bir web sitesi veya çevrimiçi hesaplama aracı var. Bir mortgage mı bulmak istiyorsunuz? Bir araba için en fiyatı bulmak mı istiyorsunuz? Paranızı yönetmek mi istiyorsunuz? Bugünlerde neredeyse her şeyi bilgisayarınızdan veya mobil’den halledebilirsiniz.

Ancak pek çok hizmet içinden doğru olanı bulmak zor. Bu nedenle uygulamaları Bizim için inceleyen, değerlendiren ve puanlayan çevrimiçi servislere ihtiyaç var.

Örneğin, “Yatırım portföyünüzü otomatik olarak oluşturan ve izleyen en iyi yatırım önerisi hizmeti hangisidir?” sorusunu ele alalım. Bu zor bir soru çünkü, yanıtı sizin ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterir. Tasarruf ve yatırım yapma konusunda yardımcı olabilecek basit bir önyüz hizmeti için Betterment veya Mint iyi bir başlangıç noktası olabilir. Yaşı daha ilerlemiş ve sofistike bir yatırımcı mısınız? O zaman  Personal Capital veya Vanguard’ın yeni hibrit servisi Personal Adviser‘ı değerlendirin.

Yatırım ve ekonomi konusunda 14 adet kitabı olan blogger John Wasik, benzer servisleri, para kaybetmenize neden olacak kararlardan ve simsarlardan uzak durmanıza yardımcı oldukları için faydalı görüyor. Öte yandan finansal servisler arasından seçim yapılması konusunda yardıma ihtiyaç olduğunu düşünüyor. İşte bu yüzden myBankTracker‘ın para ile ilgili araçlara ilişkin son değerlendirmesini beğeniyor. Geniş bir ürün grubunu incelediklerini düşünüyor ve yazısında, listeden seçtiği dört hizmete ilişkin bilgiye yer veriyor:

Vergi Hazırlığı: TurboTax

“Vergi işi kaçınılmaz ve kimi zaman kabus halini alabiliyor. TurboTax, vergi konusunda uzun süredir var olan bir hizmet. Sezgisel ve kullanıcı dostu arayüzü, vergi beyanı doldurma süreci konusunda adım adım sizi yönlendiriyor. Söyleşi tarzında sorulan bazı soruların yanıtlarına göre vergi hesaplamalarını otomatik olarak yapıyor. TurboTax, kullanıcılara yükledikleri formları ve e-dosyaları kontrol etme ve vergi iadelerini maksimuma taşımayı garanti etme sözü veriyor.” John Wasik, daha önce Intuit’in QuickBooks Self-Employed ürününü kullandığını ve faydalı bulduğunu belirtirken; henüz kullanmamış olduğu kardeş ürün TurboTax’in de iyi bir tercih olabileceğini belirtiyor.

Kişisel Ödemeler: Venmo

“Bu yıl Nisan ve Temmuz ayları arasında Venmo üzerinden 1.6 milyar USD transfer edildi. Peer-to-peer para transfer servisleri, hızlı bir büyüme içinde. Bu uygulamalarla, birkaç parmak hareketi ile arkadaşlarınıza para gönderebilir ve onlardan para isteyebilirsiniz. Eğer bir akşam yemeği hesabını kalabalık bir topluluk arasında paylaşmak istemişseniz, bu özelliğin nasıl bir hayat kurtarıcı olabileceğini anlarsınız. Kullanıcılar Venmo’ya banka hesap bilgilerini ve Facebook profillerini ilişkilendirerek üye oluyorlar. Böylelikle arkadaş bulmak kolaylaşıyor. Birisine ödeme yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken, isimlerini bulmak, ödeme miktarını ve nedenini yazmak ve gönder tuşuna dokunmak. Para, karşı tarafın hesabına birkaç gün içinde geçiyor. Wasik, bu dijital cüzdan hizmetinin bankaların alanına doğrudan girmeyen başarılı bir hizmet sunduğunu belirtiyor ve birine doğrudan para göndermek için iyi bir yöntem olduğunu ekliyor.

Borçtan Arınma: ReadyForZero

“ReadyForZero, şimdiye kadar insanlara toplamda 220 milyon USD’lik borç ödemede yardımcı olduğunu iddia ediyor. ReadyForZero, borcun üstesinden gelmek için kişiselleştirilmiş bir plan oluşturuyor. Söz konusu borç; kredi kartı, öğrenim kredisi, mortgage, sağlık vb. her hangi bir borç olabiliyor. Kullanıcılar, hesaplarını ilişkilendirip, kişiselleştirilmiş bir ödeme planı oluşturturup, gelişimi takip edebiliyorlar. Ayrıca hesaplardaki değişiklikler, ödeme tarihleri, tasarruflar gibi pek çok konu da takip edilebiliyor. ReadyForZero ayrıca, ekstra ödeme yapma veya borçları konsolide etme gibi borçlanmayı azaltacak öneriler sunuyor. Wasik, Amerika’nın %50’sinin oldukça yüklü miktarda kredi kartı borcu varken bu aracın, insanların borçlarını ödeme yolundan sapmalarını engellemede faydalı olacağına inanıyor.

Akıllı Bütçeleme: You Need A Budget

“Bütçeleme konusunda pek çok araç olmasına rağmen, Gallup’a göre Amerikalıların sadece üçte biri detaylı bir hane bütçesi hazırlıyor. You Need A Budget (YNAB), piyasadaki en kapsamlı çevrimiçi bütçeleme araçlarından biri. Hesap bakiyelerini  kategorilere bölmeye yardımcı olan araç, bir harcamanın finansal duruma zarar verip vermeyeceğini ve bütçe hedeflerinde sapmaya neden olup olmayacağını tespit etmede yardımcı oluyor. Mobilden bakiye kontrolü ve işlem kaydı oluşturmaya imkan tanıyan YNAB, fazla harcama yapıldığında tekrar bütçe içi güvenli duruma gelmenize yardımcı oluyor. YNAB’nin amacı, borçlarını ödeme, tasarruflarını artırma ve maaş gününden maaş gününe döngüsünden kurtulma konusunda insanlara yardımcı olmak. Wasik, yakın zamanda eşi ile birlikte harcamalarını sınırlayıp bir bütçeye sadık kalırken çok zorlandıklarını örnek gösteriyor ve bütçeleme sürecinin zor ve can sıkıcı olduğunu belirtiyor. Bu nedenle  bütçeleme yapmanıza yardımcı olacak her hangi bir aracın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu belirtiyor.

Etiketler