Garanti Bankası, Teknoloji ve Yaratıcılığı “Hackathon”da Buluşturuyor

Garanti Bankası, inovasyona verdiği önem doğrultusunda; proje üretmeye odaklanan yazılımcı, tasarımcı ve girişimcilere, fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürme şansı vermek amacıyla “Hackathon” etkinliği düzenleyecek. Etkinlik, 20 Kasım Cuma akşamı 22:00’de başlayacak ve 22 Kasım Pazar sabahı 10:00’da sona erecek. Etkinliğin bitmesinin ardından yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda kazanan ekip 22 Kasım Pazar akşamı düzenlenen ödül töreninde açıklanacak. Bir finans kurumunun API’lerini paylaşarak katılımcıların açık platformda çalışmalarını sağlayarak Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan 36 saatlik Hackathon projesi kapsamında yarışmacıların yeni servisler, ürünler ya da projeler üretmesi hedeflenecek. Ayrıca katılımcılara bankacılık API’lerinin yanı sıra, uygulamalarını destekleyecek farklı sektör API’leri de sağlanacak. Etkinlik, genç yazılımcı ve tasarımcılara, müşteri deneyiminde fark yaratacak, yenilikçi çözümler geliştirme fırsatı sunarken, bir sosyal ağın parçası olarak güçlü ilişkiler kurma, bankacılık ve finans dünyasını yakından tanıma ve mentorların deneyiminden faydalanma gibi olanaklar sağlayacak. Hackathon katılımcıları etkinlik sayesinde hem sektörde ağ kurma şansını yakalayacak, hem de yazılım ve tasarım alanında uzman mentorlarla etkileşime geçerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olacak, problem çözme yeteneklerini ve öğrenme potansiyellerini güçlendirebilecek.

Etkinliğe, Hackathon* temposuna uyum sağlayabilecek ve yarışmayı seven; yazılımcılar, tasarımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimciler ve üniversite son sınıf öğrencileri katılabilecek. 10 takımın finale kalacağı Hackathon kapsamında dereceye giren 3 takıma çeşitli ödüller verilecek. Birinci olan takım, Silikon Vadisi’nde girişimciler, yazılımcılar ve yatırımcılarla bir araya gelebileceği ve SpringStudio’dan özel hazırlanmış bir tasarım eğitimi alabileceği bir San Francisco gezisi kazanacak.

Garanti Bankası’nın finans sektöründe teknoloji üretimini destekleme hedefiyle hayata geçirdiği etkinliğin, kendini geliştirmek isteyen yazılımcı ve tasarımcılara fayda sağlaması amaçlanıyor. Çalışacakları projeleri kendileri belirleyecek takımlar, hayata geçirmek istedikleri fikrin prototipini oluşturabilecek. 36 saat boyunca sektör duayenleriyle bir arada yazılım geliştirme imkânı sunacak etkinlik, Garanti Bankası’nın API ve webservis kabiliyetlerini yakından tanıma şansı verecek. Hackathon sayesinde mevcut fikrini hayata geçirmek ve destek bulmak için Garanti Bankası’nın teknoloji alanındaki deneyiminden yararlanma fırsatını elde edecek katılımcılar, Garanti ve Garanti Teknoloji çalışanlarıyla da tanışabilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer; “Bu tür çalışmalarla sektörün daha da gelişmesi bizim için büyük önem taşıyor. Açık platform inovasyonunun ilk adımı olan bu Hackathon’da ,Türkiye’de ilk defa bir platform üzerinde bankacılık API’lerini katılımcılara sunuyor ve bununla daha yaratıcı servis ve ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

DigitalTalks olarak bu tip değerli organizasyonların sayısının artmasını umuyoruz ve tüm yarışmacılara başarılar diliyoruz.

*Hackathon: Ortak bir konuya ilgi duyan kişilerin bir araya gelip, sınırlı zaman içinde, kendilerine verilen konuyla ilgili yeni bir ürün tasarlamaya çalıştıkları etkinliktir. Hackathon’lar genellikle yazılım ve donanım geliştirmeye odaklanan kişiler için dünya çapında yarışma, paylaşım merkezi öğretici ve aynı zamanda eğlenceli bir ortam olma özelliği taşır. Temel amacı, yeni “hackerlarla” tanışıp, “hacker” kültürünü öğrenmek ve tüm insalığa faydalı şeyler üretmeye odaklanmak olan, minimum 24 saat maksimum 1 hafta süren etkinliklere katılanların, etkinlik bitene kadar uyumaması gerekir.

Etiketler