Alan Patricof’tan Hayata Dair Öğütler

Greycroft Partners Genel Müdürü 80 yaşındaki Alan Patricof risk sermayesinin öncülerinden ABD’li bir yatırımcı. Yaşına rağmen hala aktif olarak iş hayatında yer alan Patricof, bu durumu garip karşılayanlara LinkedIn’de paylaştığı bir yazıyla cevap veriyor. İşte Alan Patricof’un ağzından 60 yıllık kariyeri ve 80 yıllık yaşamından yola çıkarak verdiği öğütler:

“80 yaş, muhtemelen aklıselim pek çok insanın 60 yıl inişler ve çıkışlarla devam eden ve sizi hedefinize taşıyan bir kariyerden uzaklaşmayı tercih edeceği yaştır. Bu yıllar içerisinde gurur duyulacak başarılar, kafa yorulacak başarısızlıklar ve üzerine fazla düşünülmemesi gereken kaçırılmış fırsatlar söz konusu olmuştur.

Ancak fiziksel olarak iyi bir durumdaysanız ve hayatınıza yön veren düşünce “Yarın kalan ömrümün ilk günü” ise bir 15-20 yıl daha aktif bir yaşam geçirebilirsiniz. Bu iyimserliğin sebebi olan faktörler ise elbette pek çok.

63 yıllık çalışma hayatı ve 45 yıllık yatırımcılık serüveni boyunca her güne bir önceki gün ile aynı şevkle başladım. Hızlıca uyanırım ve işe gitmek için enerji dolu ve mutlu hissederim. Boş zaman uğraşları beni daha ileriye götürecek şeyler değildir.

Sürekli merak ve seçtiğim dinamik alana olan odaklanmışlık, ruhumu canlı tutmama yardımcı oluyor. Genelde birlikte çalıştığım kişilerin benim yaşımın yarısında veya üçte birinde olduğunu da düşünürsem kendimi sürekli şöyle motive ediyorum: “ Neredeyse her zaman odadaki en yaşlı kişi benim ancak en uzun süreli tecübeye sahip kişi de benim”. Tecrübelerim zaman zaman ayağıma dolansa da genellikle bana farklı bir bakış açısı kazandırır ve daha önce aynı şeyleri yaşadığımdan sorunlar konusunda bana fayda sağlar.

Risk sermayesi yatırımını kendimi ilgili kılmak için seçebileceğim belki de en uygun meslek olarak tanımlıyorum. Her gün yeni girişimciler, yeni fikirler ve yeni teknolojik gelişmeler karşıma çıkıyor. Her gün içeriye yeni bir Steve Jobs, Michael Dell veya Howard Schultz girecek düşüncesiyle kapımı çalan kişileri bekliyorum.

Beni, özellikle emeklilik yaşı yaklaşanlar için bir izci olarak düşünün. Merakınızı kaybetmeyin, güncel olanı takip edin ve sohbete girmekten geri duymayın. Konuşmalar içerisinde aktif olarak yer alın ve günümüzde kalmayı ilke edinin. Kendinizi yaptığınıza tamamen adamazsanız amatör olarak algılanır ve ciddiye alınmazsınız. Zihin ve beden egzersizleri yapın. Özellikle blogları takip edin ve vücudunuz için bisiklete binmek gibi aktiviteleri tercih edin.  İş arkadaşlarınızdan bir adım önde olun. Yeni roller üstlenmeye, girişimlerde bulunmaya ve halka hizmet etmeye çekinmeyin. Yıllarca fayda sağladığınız topluma katkıda bulunmak için en uygun yaşlardasınız. Kariyerinizin en parlak döneminde olduğunuzu düşünerek gerektiğinde önderlik rolünü üstlenin.

Son olarak sizinle aynı isteğe sahip bir çevre edinin ve zorluklara karşı onlarla birlikte aktif görev alın. Ve her günü yarın olmayacakmış gibi dolu dolu yaşamanız gerektiğini de asla unutmayın.”

Etiketler