Google Fiber 3 Şehre Daha Geliyor

Google Fiber’in 3 ABD şehrine daha geleceği belirtildi. Bu şehirler Irvine, Kaliforniya; Louisville, Kentucky ve San Diego, Kaliforniya olarak duyuruldu.

Google, her 3 şehrin yönetimleriyle birlikte çalışarak servisi aylık 70 dolara sunmayı planlıyor.

Projenin detaylarına inersek Google Fiber, Irvine, Louisville ve San Diego’da kuruluşu etkileyebilecek yer şekilleri, konut yoğunluğu ve var olan altyapının durumu gibi konularda detaylı bir inceleme yürütecek. Aynı zamanda her 3 şehirde de geniş çaplı bir fiber çalışması yapabilmek için gereksinimler kalem kalem belirlenecek ve böylece kapsamlı projenin daha yönetilebilir parçalara ayrılması sağlanacak.

Henüz Austin, Kansas City ve Provo olmak üzere 3 şehirde kullanılan Google Fiber, 6 şehirde daha uygulama aşamasında ve bir diğer 6 şehre daha gelmesi planlanıyor. Portland, San Jose, Irvine, San Diego, Phoenix ve Louisville olarak belirlenen bu son 6 şehir için gerekli incelemelerin yapılması ve Google Fiber’in bu şehirlere gelip gelmeyeceğinin kararlaştırılması gerekiyor.

Google Fiber Genişleme Direktörü Jill Szuchmacher yaptığı açıklamada, “ Her şehir birbirinden farklı olduğundan farklı süreçlerde ilerleme kaydedilmektedir ve bu süreç boyunca bölge sakinleriyle iletişimde kalmaya özen gösteriyoruz. Irvine, Louisville ve San Diego şehir meclislerinde topluluklarına fiber erişim imkanı sunmak ve herkes için interneti daha erişilebilir hale getirmek isteyen güçlü liderler bulunuyor.” dedi.

“Ayrıca Google Fiber gelsin gelmesin bu projeler bölgeye herhangi bir gigabit sağlayıcısının gelmesinin önünü açıyor,” diyerek sektöre katkıda bulunduklarını belirtti.

Szuchmacher, Google Fiber’in “deneysel bir proje” olmaktan çıktığını ve geleceğin gigabit genişbantta olduğunun sinyalini verdiğini de ekledi

Etiketler