Uber, İngilizce Konuşan Şoför Çağırma Özelliğini Test Ediyor

Uber, farklı ülkeleri ziyarete giden turistlere kolaylık sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor. Dil öğrenim platformu Duolingo ile beraber çalışan Uber, kullanıcılara İngilizce bilen şoför seçme özelliğini sunuyor. Duolingo, İngilizce bilen yolcularla İngilizce bilen şoförleri buluşturacak.

Bu özellik şu an Kolombiya’da test edilmeye başlandı; fakat bu özelliğin diğer büyük Latin Amerika ülkelerinde de kullanıma açılacağı belirtiliyor.

Kolombiya’daki Uber kullanıcıları artık “UberEnglishX” seçeneğini görecekler ve uygulama üzerinden bu özelliği seçtiklerinde İngilizce bilen bir şoför ile yolculuk yapacaklar. Tabii bu özelliğin bir de dezavantajı bulunuyor. İngilizce bilen şoförlerin sayısının az olması, müsait olan araçların da sayısının düşmesine neden olacak.

2011 yılında Pittsburgh’de kurulan Duolingo, çok yönlü bir dil öğrenim platformu ve dil öğrenimini oyunlaştırarak, insanların okuma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştiriyor ve şirketin 100 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Duolingo, geçtiğimiz yıl bir İngilizce yeterlilik sınavı oluşturdu ve Uber, şirketin bu özelliğini Güney Amerika’da kullanmayı planlıyor. İsteyen herkes 20 dolar karşılığında 20 dakikalık bu teste girebiliyor ve başarılı olma durumunda Duolingo Dil Sertifikası’na sahip oluyor. Bu sertifika başta Harvard Extension School olmak üzere birçok kurum tarafından da kabul ediliyor.

Bunun yanı sıra Duolingo, “Hızlı Test” adında yeni bir sistemi de yayına aldı ve ücretsiz olarak herkes bu teste girebiliyor. Ancak bu testin sonuçları bir insan tarafından değerlendirilmiyor. Bu nedenle de Uber, doğal olarak bu testin sonuçlarını geçerli saymayacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl Şangay’da yayınlanmış olsa da şirket, UberEnglish servisi yeni hayata geçirdiğini duyurdu. Lakin şirket, İngilizce becerileri gelişmiş olan şoförleri kendi seçerek, onlarla görüşme yapıyordu. Duolingo’nun da devreye girmesiyle beraber bu iş artık Uber için daha kolay ve daha geniş kapsamlı bir hale gelecek. Şu an 1.000 Uber şoförü Duolingo’nun sertifikasına sahip durumda.

Amerika’daki bazı önemli şehirlerde Uber, UberSpanish hizmetini de kullanıcılara sunuyor. Buradaki amaç İspanyolca konuşan yolcularla, İspanyolca bilen şoförleri bir araya getirmek. Fakat bu servis Duolingo’nun sertifika programı ile beraber çalışmıyor.

Duolingo’nun sadece tek bir pazarda Uber’e destek sağlıyor olmasının nedeni ise şirketin iş gücünün sınırlı olmasından kaynaklanıyor. Bu işle ilgilenen sadece tek bir kişi olduğunu belirten Duolingo sözcüsü, adım adım ilerlediklerini de sözlerine ekliyor.

Uber ile diğer Latin Amerika ülkeleri ve ABD’de büyük bir şehir hakkında iletişim halinde olduklarını da söyleyen Duolingo sözcüsü, bu işi uluslararası boyuta getirmek istediklerini; ancak önemli olanın diğer pazarlarda da bu çalışmaların mümkün olup olmayacağını belirlemek olduğunu dile getiriyor.

Etiketler