New York Taksicileri Sonunda Uber ile Rekabete Geçiyor

Uber’in hayata geçmesiyle beraber birçok ülkede taksicilerin işleri düşüşe geçmeye başladı. İşlerine engel olduğu gerekçesiyle birçok ülkede taksiciler Uber’e karşı savaş açmışlar ve protestolara başlamışlardı. Bunun en son örneğini Fransa’da görmüştük.

Uber’in en büyük pazarlarından biri olan New York’ta da durum farklı değildi ve en sonunda NY’li taksiciler duruma el attı. New York taksicileri, Uber ile rekabet edecek bir mobil uygulamayı yayına aldılar. Protestolardan istenilen sonucun alınamaması, endüstrideki taksicileri geçte olsa böyle bir adım atmaya yönlendirdi.

Endüstrideki taksicilerin kuruculuğunu yaptığı uygulamanın adı Arro. Şu an beta sürecinde olan mobil uygulamaya 7.000 NY taksisi kayıtlı ve uygulamanın birkaç hafta içinde son kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor.

Arro, Türkiye’deki BiTaksi uygulamasıyla oldukça benzerlik gösteriyor. Yolcular, akıllı telefonları üzerinden bulundukları lokasyona en yakın olan taksiyi çağırıyor ve taksicinin adını ve ID (bizdeki plaka numarası) numarasını alıyor. Taksici ise yolcunun lokasyon ve isim bilgisini alarak yola çıkıyor.

Uygulama üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılıp, bahşiş bırakılabiliyor. Kredi kartı bilgileri uygulama üzerinde saklanıyor. Bunun yanı sıra sistemin avantajlarından biri de yolcular ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmadan, sadece taksimetredeki ücreti ödüyorlar. Arro, taksicilerden bu bedeller üzerinden belli bir komisyon ücreti kesiyor.

Taksici ruhsatı ve ehliyeti olan kişilerin sayısı, Uber ve Lyft gibi uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle düşmeye başlamıştı. Bu da tabii ki ekonomik anlamda birçok taksiciyi kötü duruma itiyordu. Arro’nun doğuşunun da arkasında yatan en büyük etken olarak da bu durum gösteriliyor; ancak yine de bu uygulamanın neden bu kadar geç kaldığı da merak ediliyor.

New York Taksi ve Limuzin Komisyon’u taksici ruhsat fiyatlarında gözle görülür bir düşüş olduğunu ve bu belge sahiplerine gelen hacizlerin de arttığını söylüyor. Bu durum tabii ki sektörü önemli derece etkilerken, birçok insanın işsiz kalmasına da neden oluyor.

Uber’in yatırımlarının artması sadece taksileri de etkilemiyor. Şirket şimdi de San Francisco’da belli güzergahlar üzerinde devamlı çalışan ve yolcu alıp bırakan bir sistemi test ediyor. Bu güzergahlar ana otobüs hatlarının çalıştığı hatlar olarak belirlenmiş. Uber’in bu yatırımı da tabii ki şehrin toplu taşımaya yapacağı yatırımları olumsuz olarak etkileyecek. Çünkü kullanıcılar Uber’in hizmetinden yararlanırlarsa, ek otobüs seferlerine gerek kalmayabilir.

Arro’nun ne kadar başarılı olabileceğini ise zaman içerisinde göreceğiz. Çünkü Uber, New York’ta 20 bin araçla hizmet ederken, Arro şu an sadece 7.000 araca sahip. Arro’nun ortaklarından Creative Mobile Techologies, servisi kısıtladığı için, daha fazla taksi sisteme entegre edilemiyor; ancak Arro, VeriFone System ile görüşme halinde olduklarını ve taksi sayısını artırmanın yollarını aradıklarını da belirtiyor. Eğer her şey yolunda giderse Arro; New York’un dışında San Francisco, Boston ve Washintgon, D.C.’de de uygulamayı hayata geçireceğinin haberini veriyor.

Etiketler