BMW: 10 Yıl İçinde Tüm Araçlar Elektrikli Olacak

BMW Group, gittikçe daha sıkı yaptırımlar getiren karbon emisyon yasaları sebebiyle 10 yıl içerisinde tüm modellerinin elektrikli olacağını açıkladı. Yani her BMW modeli fişli hibrid motorları destekleyen elektrikli versiyonlarına dönüştürülecek.

Bu dönüşümün markanın en çok satan modeli olan 3 serisi spor sedan araçlarına da uyarlanacağı belirtildi.

Araçların karbon emisyonunu azaltmak için Avrupa Birliği’nde uygulanan yaptırımların Kuzey Amerika ve Çin gibi bölgelerden daha sert olduğunu belirten şirket bu yasaklardan bezmiş görünüyor.

Günümüzde uygulanan AB karbon emisyon limitlerinin 2025 sonrasında daha da sınırlandırılması bekleniyor. Bu değişime ayak uydurmaya karar veren BMW, önümüzdeki yıllarda daha çok elektrikli modellere sahip bir şirket haline gelecek.

Gelen haberlere göre BMW tüm araçlarını fişli hibrid modellere dönüştürmek için çalışıyor. Bu sayede araçların daha hafif olacağı ve daha aerodinamik bir tasarıma kavuşacağı düşünülüyor. Bu değişimler ile BMW elektrikli araç üretiminde halihazırda diğer Alman markaları arasında lider konumda yer alıyor.

Yeni araçlar ön ve arka tekerleklere güç veren ayrı elektrik motorları ile donatılacak. Ufak bir benzinli motor ise bataryaların menzilini arttırmak için elektrik üretecek.

“Project i” isimli projesine milyarlar yatıran BMW, bu projede doğa dostu fabrikalarda alternatif yakıt teknolojileri üretmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl i serisini tanıtan marka, 5 kapılı elektrikli aracı i3 ve i8 spor aracı piyasaya sürmüştü. Büyük ilgi gören bu araçlardan i3, ABD’de en çok satan 4. elektrikli araç olmayı başarmıştı. Şirket 2014 yılında dünya çapında 17.793 adet i3 modelinden sattığını da duyurdu.

Bakalım gelecek günlerde BMW’nin ve diğer markaların elektrikli araç yarışında ne gibi gelişmeler göreceğiz.

Etiketler