Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı 2. Çeyrekte %16,8 Büyüdü

GfK Türkiye Consumer Choices tarafından tüketici teknolojisi ürünleri (beyaz eşya, küçük ev aletleri, cep telefonu, bilgi teknolojisi, elektronik ürünler) pazarlarını takip etmek amacıyla hazırlanan bir endeks olan GfK TEMAX® Türkiye 2015 Yılı İkinci Çeyrek sonuçları açıklandı.

Hazırlanan rapora göre; Türkiye Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı, 2015’in ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,8 oranında bir büyüme performansı ile 10 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda en fazla büyüyen sektörler Telekom, Büyük Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri olurken; bir önceki yıl aynı döneme göre toplam adet büyümesi %0,1 olarak gerçekleşti.

Telekom: Akıllı telefonlar büyük ekranlar ile büyümeye devam ediyor
Elektronik cihaz pazarının en büyüğü olan telekom sektörü, akıllı telefonlara olan yüksek talebin beklentilere paralel şekilde devam etmesi ile yılın 2. çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre %31 büyüyerek 4,07 milyar TL ile kapattı. Akıllı telefonlardaki trendlere bakıldığında ise 5” ve üzeri ekrana sahip akıllı telefonların payının %32’e, 4G uyumlu cihazların payının ise %50’nin üzerine çıktığı görülen bu dönem yılın geri kalanı için de umut vaat ediyor.

Bilgi Teknolojileri: Tablet pazarı küçülüyor mu?
Bilişim teknolojileri sektörü 2015’in ikinci çeyreğinde 2014’ün ikinci çeyreğine kıyasla %2,7; 2015 ilk yarıyıl olarak 2014 ilk yarıyıla göre de %0,5 oranında cirosal olarak küçülmüştür.

2014 – 2015 ikinci çeyrek dönemler karşılaştırıldığında Mediatablet kategorisi adette %13,7 oranında büyümesine rağmen, ciroda %14,1 oranında küçüldü. Pazarda 7 inçlik ucuz fiyat segmentinde tabletler ağırlıklı olarak satılmaya devam etmekle birlikte ortalama fiyat seviyesi düşmeye devam etmiştir. Pazarın ileriki dönemlerde tablet – notebook arası klavyeli ancak klasik tabletten daha yüksek performanslı çözümlere doğru ilerlemesi beklentiler arasında olmakla birlikte henüz bu geçiş oyuncuları tatmin eden düzeye gelmedi.

2014 yılı boyunca durdurulamayan çift basamaklı düşüşler yaşayan taşınabilir bilgisayarlarda 2015’in ikinci çeyreğinde 2014’ün ikinci çeyreğine göre %0,9; 2015 ilk yarıyıl olarak 2014 ilk yarıyıla göre de %1 oranında cirosal olarak küçülmenin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu iyimser tablo 2014 Şubat ayında gerçekleşen kredi kartı regülasyonlarına bağlı aşırı düşüşün oluşturduğu baz etkisi nedeniyle oluşmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlar ise, 2014 ve 2015 ikinci çeyrekler karşılaştırıldığında adetsel olarak %12,7 oranında küçülmeye devam etse de cirosal olarak %5,8 oranında büyüme gerçekleştirmiştir.

Özet Tablo

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Çok fonksiyonlu yazıcılarda büyüme
Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü 2014 ve 2015 ikinci çeyrekler karşılaştırıldığında %8 adetsel küçülmeye rağmen %3,9 cirosal büyüme gerçekleştirdi. Çok fonksiyonlu yazıcılar %3,9 büyürken tek fonksiyonlu yazıcılar %5 oranında küçüldü.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam ediyor
Büyük Beyaz Eşya sektörü, ikinci çeyrekte 2.28 Milyar TL’lik ciro ile geçen yılın ikinci çeyreğine göre %21,4’lük bir büyüme göstermiştir. Bu büyüme etkisiyle sektör ilk yarıyı %16,4 büyüme ile kapatmıştır. Tüm ürün kategorileri çift haneli büyüme performansı gösterirken, sektöre en büyük katkıyı %24,1 büyüme ile bulaşık makineleri sağlamıştır. Sektörün cirosal büyümesinde genel ekonomi etkisi ile ortalama fiyatların ve üst segment ürünlerin toplam pazardaki payının artması etkili olmuştur. Tüm ürün gruplarında daha geniş kapasiteli, düşük enerji ve su tüketimi özelliklerine sahip ürünlerin payı artmaktadır.

Küçük Ev Aletleri: Sektör adetsel olarak küçülmeye başlarken, cirosal büyüme de yavaşlıyor.
Küçük Ev Aletleri sektörü 2015’in aynı çeyreğine göre adetsel olarak %4,2 küçülürken; cirosal olarak ise %11,5’lik bir büyüme performansı gösterdi. Küçük ev aletleri sektörü 945 milyon TL ciro üretti. İkinci çeyrekte sektörün ana kategorileri olan elektrikli süpürge ve gıda hazırlamanın adetsel olarak küçülmesi toplam sektörün küçülmesinde en etkili faktör olmuştur. Yüksek özellikli ürünlere kayış ve döviz kurundaki artışın fiyat seviyesine yansıması cirosal anlamda çift haneli büyümeyi tetikledi.
Hem adet hem ciroda büyüyen ürün grupları ütüler, sıcak içecek makineleri, tıraş makineleri, tost makineleri ve fritözler oldu. Saç şekillendiriciler adetsel olarak küçülse de cirosal artış yaşadı. Gıda hazırlama, su ısıtıcı ve narenciye/katı meyve sıkacakları ise hem adetsel hem de cirosal küçülme gösterdi. Cirosal olarak en iyi performanslar sırasıyla tıraş makineleri, elektrik süpürgeleri, fritöz, tost makineleri ve sıcak içecek hazırlama makinelerine ait.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması ile siklonik süpürgeler, buhar jenaratörlü ütüler, ışık sistemli epilasyon cihazları, espresso makineleri ve hamur yoğuruculu mutfak aletleri gibi segmentlere ilgiyi arttırdı.

Tüketici Elektroniği: Büyüme yavaşlıyor
Yılın ilk çeyreğinde yakalanan çift haneli büyüme, özellikle sektörün en büyük hacmine sahip panel televizyonlardaki talep azalışının etkisiyle 2. çeyrekte biraz gerileyerek %5 olarak gerçekleşti.

Sektörün toplam hacminin 1,31 milyar TL’ye ulaştığı bu dönemde video kameralar ve soundbarlar, panel televizyonlarla birlikte pozitif büyüme gösteren kategoriler oldu. Ev sinema sistemleri ve dvd oynatıcılar gibi diğer tüketici elektroniği kategorileri yüksek küçülme oranlarını bu dönemde de sürdürdüler. Öte yandan yeni teknoloji ürünü ultra yüksek çözünürlüklü televizyonlar ise satışlarını her geçen dönem arttırmaya devam ederek paylarını %15’lere kadar çıkardılar.

Görüntüleme: Olumsuz görünüm devam ediyor
Sektörün ana ürün grubu dijital kameralardaki satış gerilemesi 2.çeyrekte de devam ederek bir önceki yılın aynı dönemine göre %41 düşüş yaşadı ve sektör bu dönemi 42,1 milyon TL ile kapattı.
Kompakt kameralardaki yüksek düşüş oranı göreceli olarak değiştirilebilir lensli cihazlarda daha düşük olsa da, segmentlerin herhangi birinde pozitif büyüme potansiyeline rastlanamadı.

Özet: Çift Haneli Büyüme Devam Ediyor
Tüketici Teknolojisi Ürünleri pazarı, 2015’in ikinci çeyrek dönemde çift haneli büyüme performansını sürdürdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla, görüntüleme sistemleri ve bilişim teknolojileri sektörleri haricindeki tüm sektörlerin pozitif büyüme kaydetmiş olması pazarın toplam büyüme beklentilerini destekler nitelikteydi. İkinci çeyrek sonu itibariyle, ciro büyümesini güçlü adetsel büyüme ile destekleyen sektörler olarak telekom ve büyük beyaz eşya ön plana çıktı. Yılın ikinci yarısı ile birlikte içinde bulunulan siyasi atmosfer ve beraberinde getirdiği belirsizliklerin ülke ekonomisi ve sektör üzerindeki etkilerini hep birlikte göreceğiz.

GfK TEMAX® , tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endekstir. Bulgular GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanır. Perakende paneli tüm dünya genelinde 425.000’in üzerinde satış noktasından alınan datalardan oluşmaktadır. Şubat 2009’dan beri GfK TEMAX® Raporu, GfK tarafından 30’dan fazla ülkede uluslararası düzeyde yayınlamaktadır.

Etiketler