MasterCard Selfie ile Ödeme Yöntemini Test Ediyor

MasterCard’ın test aşamasındaki yeni teknolojisi sayesinde önümüzdeki yıllarda selfie ile ödeme yapmak mümkün olacak.

Perşembe günü açıklanan Selfie ile ödeme modelinde akıllı telefonları üzerinden alışveriş yapan kişilerin kimlikleri, kameralar sayesinde yüz tanıma sistemi kullanılarak doğrulanabiliyor.

MasterCard yetkilileri sahtecilik ve dolandırıcılıkları önlemek için de etkili bir sistem kullandıklarını dile getiriyor. Akıllı telefon üzerinden bir ürün satın almak istediğinizde kameranız tarafından çekilen fotoğrafınız MasterCard’a önceden yüklediğiniz fotoğraf ile karşılaştırılarak doğrulanıyor.

2 adımdan oluşan bu doğrulama süreci günümüzde oldukça yaygın kullanılıyor.

Bu yeni teknoloji First Tech Federal Credit Union ile ABD’de test ediliyor. MasterCard’ın yine First Tech ile parmak izi tanıma ile ödeme sistemlerini de test ettiği biliniyor. Parmak izi tanımayla ödeme modelinde de akıllı telefonlardaki entegre parmak izi tarayıcı kullanılıyor.

Şu an sadece First Tech çalışanları tarafından sahte para ve hesaplar kullanılarak test edilen selfie ile ödeme servisinin Eylül-Ekim ayları arasında 200 çalışan tarafından deneneceği belirtildi.

Eğer testlerden istenilen sonuç alınırsa 1 yıl içerisinde ödemelerimizi selfie ile yapabileceğiz.

Finextra raporuna göre MasterCard Hollanda’da da benzer servisler üzerinde denemeler yapıyor.

MasterCard Kıdemli Başkan Yardımcısı Catherine Murchie, bu tür biyometrik teknolojileri test ettikleri için heyecan duyduklarını dile getirdi.

Etiketler