Google Maps Evlerin Güneş Performansını Ölçecek

Google Maps, evinizin çatısına güneş paneli yerleştirmenin karlı olup olmayacağını ölçecek yeni bir servis başlattı. Henüz sadece ABD’nin 3 şehrinde kullanılabilen servisin tüm ülkeye yayılması planlanıyor.

Google, güneş enerjisinin kullanımını arttırmada herkesin etkin rol oynamasını istiyor. Project Sunroof adıyla tanıtılan bu yeni servis, Google Maps kullanarak güneş enerjisi “hazine haritası” çıkaracak.  Bu servis sayesinde ev sahipleri çatılarına güneş paneli takarlarsa ne kadar güneş enerjisi elde edeceklerini ve elektrik enerjisinden ne kadar tasarruf yapacaklarını ölçebilecek.

Sunroof’un Google Maps’ten alacağı veriler daha önce hiç kullanılmayan bilgilerdi. Örneğin Sunroof, Maps’in 3D modellemesini kullanarak bir binanın çatısına konabilecek güneş paneli sayısını hesaplayabilecek. Servis sayesinde, yıl içerisindeki güneşli gün sayısı, bulutluluk oranı ve hava sıcaklığı incelenebilecek ve hatta etraftaki binaların gölgeleri bile hesaplanarak analiz sonucu belirlenecek.

Uzmanlar, ailelerin güneş enerjisini kullanmasının herkese kazanç sağlayacağını belirtiyor. Güneş enerjisi gibi bedava bir doğal kaynağın kullanılmasıyla hem elektrik faturalarında tasarruf yapılabilecek hem de dünyamızın gittikçe daha bağımlı hale geldiği sera gazı üreten fosil yakıtların kullanımı azaltmış olacak. Çatınıza güneş panelleri taktırdığınızda ne kadar kazanç sağlayacağınızı bilmediğiniz dönemlerin aksine Sunroof sayesinde artık yılda kaç saat kullanılabilir güneş enerjisine sahip olduğunuzu ölçebileceksiniz. Ayrıca çatınızın kaç güneş paneli alacağını ve ne kadar tasarruf yapabileceğinizi hesaplayabileceksiniz.

Sunroof servisiyle güneş paneli taktırmak isteyen ailelere yakınlardaki firmaların bilgileri de sunulacak.  Kurulum ücreti 20 bin dolardan başlayan güneş panelleri uzun vadede büyük kar sağlıyor.

Güneş enerjisinin kullanımının teşvik edildiği ülkede bu sebeple vergi indirimi de yapılıyor. Uzmanlar sıradan bir güneş enerjisi panelinin ortalama bir binanın elektrik ihtiyacının %30’unu karşılayabildiğini ve aylık elektrik faturasını da aynı oranda azalttığını belirtiyor. Güneş paneli kurulum ücretlerinin ise sektör genişledikçe ve talep arttıkça düşeceği tahmin ediliyor.

Sunroof Projesi henüz sadece Boston, San Francisco ve Fresno’da yaşayanlar tarafından kullanılabiliyor. Ancak Google’ın bu servisi tüm ülkeye yayma amacında olduğu biliniyor.

Dileriz bu tür hizmetler ülkemizde de kullanılabilir bir hale gelir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı hızla artar. Bildiğiniz gibi DigitalTalks olarak biz de bu konuyu çok önemsiyoruz. Geçen haftalarda DigitalTalks Pazar Sohbetleri’nde Birlikte Bir İlke Projesi‘ni sizlere aktarmıştık.

Etiketler