Hawking, Musk ve Wozniak’tan Yapay Zeka Uyarısı

Yapay zekanın gelecekte büyük rol oynayacağını düşünen ve her fırsatta bunu dile getiren bilim adamları bu kez otonom silah sistemleri konusunda uyarılarda bulundu.

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’ın da içinde bulunduğu 1.000 kadar yapay zeka ve robot araştırması uzmanı, otonom silah sistemlerinin yasaklanması çağrısında bulunan açık bir mektup yayınladı.

Mektup Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki Uluslararası Yapay Zeka Konferansı’nda okundu.

Mektupta, “Yapay zeka teknolojisi öyle bir noktaya ulaştı ki birkaç yıl içerisinde yasal olmasa da teknik olarak otonom silahların kullanımı mümkün olacak. Otonom silahlar savaş teknolojisindeki barut ve nükleer silahları takiben üçüncü devrim olarak görülüyor” denilerek otonom silahların ne denli büyük bir tehdit olabileceğine dikkat çekildi.

Mektubu yazanlar yapay zekanın savaş alanını askeri personel için daha güvenilir hale getirirken diğer taraftan kendi başına hareket eden silahların savaşa girme eşiğini düşüreceğini ve daha fazla insan kaybına yol açacağını savunuyor. Ayrıca askeri bir güç hedef seçebilecek ve otonom bir şekilde insan kontrolü gerektirmeksizin harekete geçebilecek sistemleri kullanacak olursa atom bombasında olduğu gibi bir silahlanma yarışının da başlayacağından korkuluyor. Ancak nükleer silahlarda olduğunun aksine yapay zeka hem üretimi zor materyallere ihtiyaç duymuyor hem de kontrol edilmesi oldukça zor. Bu sebeple daha büyük tehdit olabileceği düşünülüyor.

Mektupta dikkat çeken paragraflardan biri şu şekilde: ” Teknoloji bu yönde ilerlemeye devam ederse otonom silahlar geleceğin Kalaşnikofları halini alacak. Burada insanlık adına cevaplanması gereken asıl soru global bir yapay zeka silahlanması başlatılmalı mıdır yoksa bunun önüne mi geçilmelidir”.

Bir diğer paragrafta ise yapay zekanın ne denli korkunç amaçlarla kullanılabileceği belirtiliyor:

“Otonom silahların kara borsaya ve teröristlerin eline düşmesi an meselesi olacağından diktatörler bu silahları kontrol amaçlı kullanacak, savaş tutkunları etnik temizliğe kalkışacaktır. Otonom silahlar suikastler, etnik savaşlar ve toplumların huzurunu bozmak için ideal yöntem haline gelecektir”

New South Wales Üniversitesi’nden Yapay Zeka Prof. Toby Walsh, “Geleceğimizi şekillendirmak için bir karar vermeliyiz. Kör edici lazer silahlarda olduğu gibi otonom silahların da Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmasını isteyen farklı organizasyonları destekliyoruz.” dedi.

Musk ve Hawking yapay zekanın varlığımız için en büyük tehdit olduğu konusunda uyardı ve yapay zeka gelişiminin insan ırkının sonunu hazırlayabileceğini belirtti. Ancak Wozniak’ın da içinde bulunduğu bir grup “evcil hayvan” gibi ilgilenilebilecek robotların insan hayatını kolaylaştırabileceğini de savundu.

Önümüzdeki dönemde bu konuyu daha çok tartışacağımız kesin…

Etiketler