eBay, eBay Now’ı ve Kimi Uygulamalarını Kapatıyor

eBay, teslimat servisi eBay Now ile birlikte Moda, Araç ve Vale uygulamalarını sonlandırma kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta PayPal ile yollarını ayıran eBay; eBay Vale (Valet), eBay Moda (Fashion) ve eBay Araç (Motors) uygulamalarıyla birlikte anında teslimat servisi eBay Now’ı kapatacağını duyurdu. eBay Now’ın pilot bir program olarak amaçlandığını belirten şirket, memnun edici sonuçlar gösteren bir uygulama olmasına rağmen sayısı 25 milyona ulaşan müşteri profili için daha geniş yelpazede envantere sahip yeni teslimat programları arayışında olacağını dile getirdi.

Sonlandırılan diğer eBay uygulamalarının içerisinde bulunan özelliklerin ise ana eBay uygulamasına dahil edileceği açıklandı.

eBay Now servisini kapatma kararı geçtiğimiz yıl uygulamanın App Store’dan kaldırılması sebebiyle aslında çok da şaşırtıcı değil. Bu hamlesinin sebebi olarak eBay, aynı günde teslimat ve böyle bir servisin yarattığı yüksek maliyetlerle ilgili yeniden değerlendirme kararı aldığını açıklamıştı. 2012 yılında hizmete konulan eBay Now, San Fransisco’dan başlayarak diğer şehirlere yayılmıştı. Amazon ve Google gibi büyük şirketlerin yanı sıra Instacart ve Postmates gibi startup projelerinin de denendiği bölgelerde faaliyet göstermiş ve bu şirketlerle rekabete girmişti.

eBay Now servisinin kapatılma kararı üzerine şirket sözcüsü, “eBay üzerinden yoğun olarak satın alınan ürünlerin aynı gün içerisinde teslim edilmesi talep edilen ürünler olmadığını gördük. Ayrıca aynı gün teslim seçeneği fiziksel mağazası olmayan pek çok çekirdek eBay satıcısını da dışarıda bırakıyordu. Müşterilerimiz için en uygun çözümü ve dünyada en çok tercih edilen teslimat seçeneklerini sunmak istiyoruz,” dedi.

Bağımsız Uygulamalar Kapanıyor

Bu ayın başında ikinci el satış hizmeti veren Twice’ı satın almasını takiben eBay geçtiğimiz günlerde bağımsız bir uygulama olan eBay Vale mobil uygulamasını da sonlandırmayı planladığını açıkladı. Ancak bu hamle eBay Vale servisinin sonu olarak algılanmamalı. Zira Twice’ın teknik ve mühendis ekiplerinin eklenmesiyle eBay’in “Sell For Me” ( Benim için sat) uygulamasının genişletilmesi amaçlanıyor. Şirket, eBay Vale uygulamasının eBay ana uygulamasına entegre edileceğini de belirtti.

Geçtiğimiz yaz hizmete giren eBay Vale servisi, eBay’in “Sell For Me” ( Benim için sat) online servisinin mobil versiyonu olarak görülüyordu. “Sell For Me” ( Benim için sat), eBay üzerinden ilk kez satış yapacak veya eBay’deki kendi listelerini kurma ve yönetme işleriyle uğraşmak istemeyenler için tasarlanmıştı.

eBay Vale uygulaması sayesinde müşteriler ürünlerinin fotoğrafını çekip ürün açıklaması ekleyerek profesyonel satıcılardan değeri hakkında bilgi alabiliyordu. Ayrıca ürünlerini daha kolay teslim edebilmek için bir kutu da talep edebiliyorlardı ki bu özellik aylar sonra yayından kaldırıldı. eBay Vale kullanıcılarına gönderilen bir epostaya göre eBay, bağımsız uygulamayı 6 Ağustos itibarıyla devam ettirmeyeceğini ve Vale hizmetini ana eBay uygulamasına dahil edeceğini belirtiyor.

Tüm bunlara ek olarak eBay, Moda ve Araç uygulamalarını da durdurma kararı aldığını açıkladı. Moda uygulaması haftalar içerisinde kapatılacakken Araç uygulamasının bu yılın sonlarına doğru yayından kaldırılması bekleniyor. Uygulamaların kapatılmasıyla birlikte bu uygulamaların sahip olduğu özellikler eBay’in ana iPhone, iPad ve Android uygulamasına eklenecek.

eBay’in bağımsız uygulamalarından hiçbirinin pek de popüler olduğu da söylenemez. iOS’ta eBay Vale uygulaması Yaşam Tarzı kategorisinde 1177. sıradayken, Moda 650 ve Araç 184. sırada yer alıyordu.

Şirket bu uygulamaların kapatılması ile eBay üzerinden satış yapmayı kullanıcıları için daha basit bir deneyim haline getirmeyi amaçladığını belirtti. Ancak işin aslı bu kapatılmaların sebebi olarak eBay’in kaynaklarının online pazardaki başarısı için kullanıldığından emin olunmak istenmesi olarak gösteriliyor. Zira eBay’in artık gelirlerine ve büyümesine güvenebileceği bir PayPal ortaklığı bulunmuyor.

eBay’in sonlandırdığı diğer bağımsız uygulamalar arasında eBay Instant Sale (Anlık İndirim) ve eBay Deals (Fırsatlar) da bulunuyor. Bu son kapatılan uygulamalarla birlikte eBay’in yayında kalan iki uygulaması mevcut: Ana eBay uygulaması ve RedLaser barkod uygulaması.

Söylentilere göre bu açıklamanın eBay’in son açıklaması olmayacağı, eBay Enterprise’ı 900 milyon dolara satmak üzere anlaştığı ve Craiglist hisselerini de Craiglist’e geri satacağı konuşuluyor.

Etiketler