Biradan Elde Edilen İlk Biyoyakıt Üretildi

Yeni Zellandalı bira üreticisi DB Export, dünyanın ilk doğal bira atıklarından elde edilen biyoyakıtını ürettiklerini açıkladı. Brewtroleum adındaki biyoyakıtın satışına başlandı.

Auckland’de bulunan Gull Kingsland petrol istasyonu bu yakıtı ticari olarak satmaya başlayan ilk firma. Firma böylelikle çevreye duyarlı tüketicilere araçlarında kullanmaları için alternatif bir yakıt sunmuş olacak.

DP Export şu an 300 bin litre 98 oktanlık biyoyakıt üretti. Bu yakıtın içinde 30 bin litre petrolle karışık etanol bulunuyor. Etanol ise bira üretirken atık olarak çıkan 58 bin litrelik mayadan üretiliyor.

DP Export, ürettikleri yakıtın normal benzine göre yüze 8 daha az karbon emisyonu yarattığını, diğer taraftan normal benzin ile aynı performansı sağladığını belirtiyor.

New Zelland Herald’a konuşan şirketin pazarlama başkanı Sean O’Donnel, bira üreticileri ile, atıkları nasıl değerlendirebileceklerini ele aldıkları bir konuşmada biyoyakıt üretebilecekleri fikri çıktığını ve bunu oldukça iyi bir fırsat olarak gördüklerini söylüyor. Yeni Zellandalıların en çok sevdikleri şeyin bira olduğunu da söyleyen O’Donnel, böylece onlara dünyayı kurtarmaları için de fırsat sunduklarını söylüyor.  DP Export hazırladığı reklam filminde bu projesini eğlenceli bir dille paylaşıyor.

Biradan elde edilen biyoyakıt bir araçta bir yıl boyunca kullanıldığında 250 tondan fazla karbon emisyonunun önüne geçilebiliyor.

O’Donnel, Brewtroleum’un kalıcı bir çözüm olmasını istediklerini de dile getiriyor ve üretilen ilk serinin 6 hafta içinde tükenmesini beklediklerini vurguluyor. Eğer tüketicilerden talep gelirse, şirketin daha fazla biyoyakıt üretebileceğini belirtiliyor.

Etiketler