Japonya Terk Edilmiş Golf Sahalarında Güneş Enerjisi Üretecek

2011 yılında Fukushima’da yaşanan nükleer felaketten sonra Japonya, enerji üretimini ve enerji üretimindeki çeşitliliği artırmak için yeni yollar aramaya başladı. Bulunan çözümlerden biri de terk edilmiş golf sahalarından yararlanmak.

Japonya’nın yükselişte olduğu dönemlerde golf furyası da ortaya çıkmıştı ve bu süreçte birçok golf sahası inşaa edildi; ancak bu alanlar furyanın geçmesiyle beraber terk edilmeye başlandı. Şimdi de bu alanlar, güneşten enerji üretmek için kullanılacak.

Uluslararası şirket Kyocera, Kyoto’daki eski bir gol sahasını 23 megawatt’lık bir güneş enerjisi çiftliğine çevirmek için çalışmalara başladığını duyurdu. Böyle bir alan 8100 eve yetecek kadar güneş enerjisi üretebilecek.

gol sahasi gunes enerjisi

2017’de tamamlanması beklenen güneş enerjisi çiftliğinin, saat başına 26.312 megawatt’lık enerji üretmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra Kyocera ve diğer şirketler, 2018 yılında Kagoshima’daki terk edilmiş başka bir golf sahasına da başka bir güneş enerji çiftliği kurmayı planlıyor. Burası tamamlandığında bir önceki çiftliğe kıyasla 4 kat daha fazla güç üretecek.

Japonya’da bunlar gibi birçok golf sahası bulunuyor. Şu an için birçoğu park ya da halka açık alana dönüştürülmüş olsa da bölgeler aldıkları güneş ve ağaç eksikliği nedeniyle güneş enerjisi santraline dönüştürülmeye oldukça müsait.

Japonya’daki uygulamanın bir benzeri daha önceki yıllarda Amerika’da uygulanmıştı. Yıllar önce golfe ilginin azalmasıyla beraber birçok golf sahası kapanmıştı ve bu işletmelerin sahipleri, bu alanları enerji şirketlerine satmışlardı. Enerji şirketleri bu bölgelerde elektrik üreterek, çevre bölgelerdeki yerleşim alanlarına enerji üretmişlerdi.

Etiketler