Brezilya’da HP Yazıcı Ağı ile Kayıp İnsanlar Bulunacak

HP, Brezilya’da kar amacı gütmeyen bir kurum olaran Maes da Se ile birlikte hayata geçirdiği “Print for Help” kampanyasıyla kayıp insanların bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yazıcıların kullandıldığı altyapıda biri kaybolduğunda yakınlarda bulunan evlerdeki yazıcılardan kayıp insanların posterlerinin çıktısı alınabilecek.

Sistem e-posta gönderimi yaparak ya da otomatik olarak yazıcı ile iletişime geçerek, kayıp kişilerin posterlerini basacak.

HP’nin bu kampanya için Brezilya’yı seçmesinin nedeni ise her yıl ülkede 200 bin kişi kayboluyor ve kayıp ilan posterleri bu kişilerin bulunmasındaki en önemli araçlardan biri.

Brezilya’da ticari amaç gütmeyen Maes da Se adlı kuruluş, yakınları kaybolan ailelere onları bulmaları konusunda yardımcı oluyor. Bu kuruluş, HP ile yaptığı işbirliği ile teknolojinin getirdiği fırsatlardan yararlanarak, kayıp insanların daha hızlı bir şekilde bulunmasını amaçlıyor.

print-for-help-hp

Şehirdeki vatandaşlar, Maes da Se’ye yazıcılarını kayıt ettirdikleri takdirde, kurum e-posta ile kayıp kişilerin posterlerini ilgili lokasyonlarda bulunan kişilere gönderiyor ve yazıcıdan otomatik olarak bu posterlerin çıktısı alınıyor. Mahalle sakinleri, bu posterleri çevredeki kalabalık yerlerde insanlara göstererek, kayıp kişilerin bulunmasında yardımcı olabiliyorlar.

İnsanların kaybolmasının ardından geçen ilk birkaç saat oldukça kritik bir önem taşıyor ve bu süreç içerisinde bu posterler ne kadar hızlı şekilde dağıtılırsa, insanların bulunma ihtimali de daha da artıyor. Umarız bu yaratıcı çalışma Türkiye’deki birçok kar amacı gütmeyen kuruma ve markalara ilham verir.

Etiketler