Güneş Enerjisi ile Çalışan Solar Impulse 2, Dünya Turuna Çıktı!

9 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den havalanan Solar Impulse 2’nin hedefi tamamen güneş enerjisini kullanarak dünya turunu tamamlayan ilk uçak olmak.

5 aydan fazla sürecek ve 35.000 km katedilecek uçuş planında Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Hindistan, Myanmar, Çin üzerinden Hawaii’ye ulaşacak Solar Impulse 2, daha sonra Amerika üzerinden Kuzey Afrika’ya, oradan da Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye tekrar gelmeyi planlıyor.

İsviçreli psikiyatrist, balon pilotu Bertrand Piccard; iş adamı, pilot Andre Borschberg’ın koordine ettiği bu bağımsız projeyi ABB, Omega, Schindler, Solvay, Bayer, Altran, Google gibi şirketler destekliyor. 17 bin güneş hücresini üzerinde taşıyan Solar Impulse 2 elde ettiği enerjiyi 4 elektrik motoruna aktarıyor, bataryalarını dolduruyor ve bu sayede gece de uçabiliyor. Birçok yeni teknolojinin test edildiği Solar Impulse 2 Projesi sayesinde yenilebilir enerji alanında önemli bir ilerleme sağlanması ve bu konuda önemli bir farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Şu an Hindistan’ın Ahmedabad kentinde olan Solar Impulse 2’nin insanlık için son derece önemli bu yolculuğunu resmi web sitesi, Twitter hesabı ve YouTube kanalından da takip edebilirsiniz.

Etiketler