Dikkat Çekici Dijital Girişimler: Kolay İK

DigitalTalks olarak Türkiye’den çıkan SaaS (Software as a Service) tabanlı girişimleri çok önemsiyoruz. Bu yüzden Dikkat Çekici Dijital Girişimler yazı dizimizde yine bir SaaS projesini size tanıtmak istiyoruz: Kolay İK.

Kolay İK’nın kurucu ortaklarından Çağlar Yalı ile birlikteyiz.

Çağlar merhaba, bize kısaca kendinden bahsebilir misin?
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden 2011’de mezun olduktan  hemen sonra PayPal’da Satış ve Entegrasyon Mühendisi olarak işe başladım. PayPal’daki 3 yıllık macerada birçok şirket içi girişimin yanında PayPal Nakit Kart’ın teknik tarafını yönetmek en büyük projemdi. Sonrasında altı aylık bir danışmanlık deneyimim oldu. Kasım 2014’te Kolay İK’ya kurucu ortak olarak katıldım. Bir taraftan da Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansa devam ediyorum.

Kolay İK ile hangi sorun(lar)a çözüm buluyorsunuz?
Tek hedefimiz personel yönetimi sürecinde yaşanılan bütün problemleri çözmek. Çözdüğümüz öncelikli temel problemler çalışanların özlük bilgilerini tutulması ve bunlara internet olan her yerden ulaşılması ve çalışanların izinlerinin, eğitimlerinin ve gelişimlerinin takip edilmesi. Bunun yanında artık çalışanlar bordro, izin belgesi, vize belgeleri benzeri dökümanları e-posta ile istemek veya yollamak yerine Kolay İK’yı kullanabiliyorlar. Bir diğer güzel özellik ise yöneticilerin her an çalışanlarla ilgili raporlar oluşturup İK stratejilerine yön verebilmesi. Tüm bu özellikler kurulum ve donanım gerekliliği olmadan kolayca sisteme kayıt olarak kullanılıyor.

Hangi servisleriniz var? Bunların özellikleri ve fiyatlaması nedir?
Kolay İK bulut tabanlı çalışan SaaS modelli bir girişim. Hedefimizde 10 ile 250 arası çalışanı olan şirketler, yani KOBİ’leri hedefliyoruz ama 460 çalışanı olan bir şirketle de şu an çalışıyoruz. Fiyatlama çalışan başına aylık olarak hesaplanıyor. 40 çalışana kadar çalışan başına aylık 5$ olan ücret sonrasında kademeli olarak azalıyor.  30 günlük ücretsiz deneme sürecimiz var. Ücretsiz olarak kayıt olup 30 gün deneme sürecinden faydalanabilirsiniz.

Bu projenin fikir sahipleri kimler? Kaç kişilik bir ekip var? Görev dağılımını nasıl yaptınız?
Projenin fikir sahibi diğer kurucu ortak Efecan Erdur. Efe Startup Kitchen’den ayrıldıktan sonra uzun bir araştırmadan sonra bu projeye inanarak Gizem Sevinç ile birlikte ürünü geliştirmeye başladı ve 15 Temmuzda MVP olarak yayınladılar. Kasım ayında ben iş geliştirme sürecini üzerime alarak projeye katıldım. Şu anda ekip dört kişi. Projenin teknik kısmını Efe yönetirken, iş geliştirme ve satış süreçleri yönetimini ben üzerime alıyorum.

Finansmanı nasıl sağlayıyorsunuz? Hisse yapınızdan bahsedebilir misin?
Şu ana kadar kendi kendimizi fonladık. Herhangi bir dışarıdan para girişi olmadı veya yatırım almadık. Ocak ortası itibariyle şirketlerle anlaşmalara başladık ve Mart ayı itibariyle de ilk gelirlerimizi elde ediyoruz. Mevcut yapıda Efe’nin ve benim ortak hisselerimiz dışında erken dönem çalışanlarına da hisse ayırıyoruz. Bunun yanında ekibi ve operasyonu büyütmek adına yatırım görüşmelerine de yavaş yavaş başladık diyebilirim.

Kolay İK

2014 sizin için nasıl geçti? Kaç firma ile çalışmaya başladınız? 
2014’te 100’ün üzerinde firma kayıt oldu. Şu anda 200 kayıtlı firmaya ulaşmış durumdayız. Bu firmaların çok ciddi bir yüzdesi bütün operasyonlarını Kolay İK’ya taşıdılar ve buradan yönetiyorlar. 15 Ocak itibariyle aktif satışa ve tanıtıma başladığımızı düşünürsek 2015’in büyüdüğümüz yıl olmasını istiyoruz.

2015’te ve uzun vadede planlarınız nedir?
Ürün tarafında mobile ve API’a ağırlık veriyoruz. Mobil aplikasyonlarımız birkaç hafta içinde yayınlanacak. Bunun yanında entegrasyonlarla büyümek istiyoruz. KOBİ’ler için yazılım yapan bizlerle benzer yazılımlarla entegre olmak ve tek platformdan hizmet verebilmek için kapımız açık. Orta vadede Türkiye’de, uzun vadede ise Orta Doğu, Rusya ve Doğu Avrupa’da KOBİ’lerin güvendikleri bulut yazılım sağlayıcılarından biri olmak istiyoruz.

Gördüğüm kadarı ile şu an sadece Türkçe hizmet veriyorsunuz. Yurtdışı pazarları hedefliyor musunuz?
Kesinlikle hedefliyoruz. Yaz aylarında yazılımı ve siteyi İngilizce yayınlamış olacağız. Mobil uygulamaların çıkması ve kullanıcı geri bildirimlerine göre ürünün geliştirilmesi sonrası dil desteğini canlıya alacağız. Yoksa ilk aşamalarda dil desteği ürün gelişimini yavaşlatabiliyor…

Eklemek istediğin bir konu var mı?
Google Startup Launch Programı’na Türkiye’den seçilen ilk 5 projeden biri olma sürecinde bize destek veren Barış Yesugey’e, bizi değerli bularak hızlandırma programına dahil eden TEB Girişim Evi’ne, Aralık ayından beri bize harika bir çalışma ortamı sağlayan Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’ne ve Burak Yaman’a, son olarak Orkun Saitoğlu başta olmak üzere tüm mentorlerimize teşekkür ederiz. Bize güvenen insanların ve kullanıcıların güvenlerini boşa çıkartmayacak ürünler ve hizmetler sunacağız…

Teşekkürler Çağlar. Sana ve tüm Kolay İK ekibine çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. İlerleyen dönemde tekrar görüşmek üzere.

Etiketler