Çin, Alibaba ve Tencent’in Platformlarını Birbirlerine Açmasını İstedi

Reuters’ın 11 Eylül tarihli haberine göre, 21st Century Business Herald gazetesi, Çin sanayi bakanlığının Alibaba Group Ltd ve Tencent Holdings Ltd dahil olmak üzere teknoloji şirketlerine, birbirlerinin web sitesi bağlantılarını platformlarından engellemeyi bırakmalarını istedi. 

Gazete, ismi açıklanmayan kaynaklardan aktardığı haberde, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın şirketlere anlık mesajlaşma hizmetleri için standartlar sunduğunu ve belirli bir süreye dek tüm platformların blokesinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Gazete; bakanlığın, firmaların buna uymaması durumunda başka önlemlere başvurmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Bu hamle, teknolojiden eğlence ve oyun şirketlerine birçok sektörü kapsayan düzenleyici önlemlerin en yenisi.

Gazete, toplantıya katılan şirketlerin Alibaba, Tencent, ByteDance, Baidu Inc, Huawei Technologies Co ve Xiaomi Corp olduğunu söyledi. Şirketler yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Çin’in internetine, şimdiye dek platformlarında rakiplerinin bağlantı ve hizmetlerini bloke eden ve analistlerin “duvarlı bahçe” olarak tanımladığı durumu yaratan bir avuç teknoloji devi hakim.

Son aylarda düzenleyiciler, şirketleri tekel kurmak ve tüketicilerin seçimlerini kısıtlamakla suçlayarak sert önlemler aldı.

Wall Street Journal temmuz ayında, Alibaba ve Tencent’in, örneğin Tencent’in WeChat Pay’ini Alibaba’nın Taobao ve Tmall e-ticaret pazarlarında sunmak yoluyla, hizmetlerini yavaş yavaş birbirlerine açmayı düşündüklerini bildirmişti.

Etiketler