Danimarka Okulu Esnek & Sürdürülebilir Mekan Sunuyor

Şu anda yapım aşamasında olan New School, esnek kullanım ve en yüksek sürdürülebilirlik standartları için tasarlandı.

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkmasından bu yana netleşen, mekanların düzenlenme şekillerinin daha esnek olması ihtiyacıdır. Bu, dışarıya açılabilen veya daha fazla yer açmak için yeniden yapılandırılabilen alan yaratmayı kapsıyor. Danimarkalı mimarlık stüdyosu Henning Larsen, yalnızca son derece esnek bir tasarım değil, aynı zamanda bölgenin resmi sürdürülebilirlik sertifikası olan Nordic Ecolabel’ı kazanan Danimarka’daki ilk okul olacak bir projeyi başlattı.

Sundby’de bir ilkokul olacak olan New School, iki katlı inşaa edilecek ve çevredeki manzarayla uyum sağlayan c şeklinde bir yapı oluşturacak. İç mekanlarının çoğu, öğrencilerin çevredeki manzaraya kolayca erişmelerini sağlamak için dışarıya açılacak. İç mekanların değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi veya taşınması da kolay olacak.

Kavisli, yeşil çatısı zemine kadar uzanacak ve yerle birleşerek yürünebilir bir yüzey oluşturacak. Kütüphane, kafe, spor aktiviteleri merkezi ve müzik okulu gibi ek hizmetler de dahil edilerek bina okul saatlerinden sonra bir sosyal merkeze dönüştürülecek. Okul, Ecolabel tanımına uyum sağlamak için düşük emisyonlar, enerji tüketimi, atık, havalandırma, ışık, gürültü ve kimyasallara maruz kalma gibi bir dizi sürdürülebilirlik faktörünü de dikkate alacak.

Henning Larsen’in bir ortağı olan Eva Ravnborg yaptığı açıklamada, “Tasarımcılar yaratıcı sürecin başlarında, yeni okulun peyzajla bir olması gerektiğine ve çalıştığımız alanın öğrenme ile peyzajın kesişimi olduğuna karar verdi. Bu sadece binada gerçekleşen öğrenme ile ilgili değil, okula giden tüm güzergah ve okulun yerel toplulukla bağlantı kurma şekli ile de ilgili.” dedi. 

Etiketler