Akıllı Bileklik Sizi Sivrisineklerden Koruyor

Yüksek teknoloji ürünü olan bileklik, giyen kişiyi sivrisineklerden korumayı hedefliyor. Nopixgo adlı cihaz, fırtınaya benzer sinyalleri simüle ediyor. Sivrisinekler, yaklaşan bir fırtınanın işaretlerini algıladığında, korunma moduna giriyorlar. Kendilerini korumaya yönelik dürtüleri, ısırma ihtiyaçlarının önüne geçiyor ve bunun sonucunda çoğu sivrisinek, pasif davranış gösteriyor ya da kaçıyor. Bu sinyal teknolojisi, yaklaşık iki metrelik bir yarıçap içinde çalışıyor ve bu alanda sivrisinek ısırma riskini azaltıyor. Bununla birlikte, teknolojinin hayvanlar ve insanlar üzerinde zararlı bir etkisi yok. Radyasyon değeri ise akıllı telefonlar tarafından yayılanın 180 katı daha az.

İsviçreli mucit Kurt Stoll, sıtma ve zika gibi yaşamı tehdit eden hastalıkları taşıyan sivrisinek ısırıklarına karşı koruma sağlamak istedi. Kimyasallar bu tür hastalıkların yayılmasını önlemede etkisiz olduğundan dolayı, Stoll bu akıllı teknolojinin zararlı böceklere görünmez bir bariyer oluşturmasını umarak bilekliği yarattı. Fakat Nopixgo %100 etkili değil; sinyal bazı sivrisinekleri etkilemeyebiliyor. Stoll, sivrisineklerin ekosistemin önemli bir parçası olduğunun farkında olduğundan dolayı, Nopixgo’dan yayılan sinyaller basitçe sivrisineklerin ısırmasını engelliyor ve böceklere zarar vermiyor. Cihaz, beş renkte mevcut ve şarjı bir haftaya kadar gidiyor. Satış fiyatı 77 euro olan Nopixgo altı yaş ve üstü herkes için uygun.

İlaç tedavisindeki gelişmeler bir zamanlar böceklerden geçen ölümcül olabilecek hastalıkların etkisini azaltmak için kullanılan baskın bir yöntemdi. Teknoloji şimdi hastalıkların daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olacak şekilde önleyici ve açıklayıcı olarak optimize edilmekte ve kullanılmakta.

Etiketler