Face ID, Hassas Verilerinizi Güvenceye Almak İçin Yeterli Değil – Apple’a Sorun

iPhone X’in salı günü olan tanıtımı Touch ID’nin ölümünü getirdi. Onun yerinee, Face ID olarak adlandırılan küçük bir şey olacak.

Ama durum şu ki: Kullanmamalısınız.

Apple’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller tarafından dillendirilen, teknoloji alanında devrim olarak görülen Face ID, kulağa nasıl geliyorsa onu yapıyor: telefonunuzun kilidini açmak için yüzünüzü tarıyor. Bununla beraber, Face ID’ye verilerinizi tamamen güvende tutması için güvenemezsiniz. Bize inanmıyor musunuz? Apple bile, Schiller’in Apple’ın Cupertino kampüsündeki Steve Jobs Tiyatrosu (Steve Jobs Theater) sahnesinde söylediği gibi, ekran kilidini açmak için yalnızca Face ID’ye güvenmenin kötü bir hamle olduğunu düşünüyor.

Schiller, “Biyometrik olanlar da dahil, mükemmel bir sistem yoktur.” diyor ve ekliyor, “Eğer şeytani bir ikiziniz varsa, hassas verilerinizi bir şifre ile gerçekten korumanız gerekir.”

Bu neden olabilir? Belki, biyometri özü itibariyle güvensizdir. Bu, Samsung Galaxy 8’in bir fotoğrafla kandırılabilen yüz tarayarak açma teknolojisinde gördüğümüz bir şey. Ve Apple, kendi sistemini fotoğraf hacklemeyi de düşünerek tasarladığını iddia etse de,  yalnızca bir çeşit yüz tarama sistemine güvenmenin en iyi fikir olmadığı güvenlik uzmanları arasında yaygın bir düşünce.

Phobos Group güvenlik araştırmacısı Dan Tentler ağustos ayında Mashable’a verdiği bir demeçte, “Bu, parolanızı “parola” olarak ayarlayıp alnınıza dövmesini yaptırmak gibi.” dedi. “Sonra bir ana haber sunucusu, vlogger veya başka bir şey haline geliyor.”

Schiller, size benzeyen birinin Face ID ile telefon kilidinizi açma ihtimalinin milyonda bir şansı olduğunu söyledi. Buna kıyasla, rastgele bir kişinin Touch ID kullanarak iPhone’unuzun kilidini açmak için kendi parmak izini kullanma olasılığı elli binde bir.

Milyonda bir şans iyi gibi gözükse de, istatistiğin ne kadar güvenilir olduğunu bilemeyiz. Schiller, Apple’ın bu rakamları nasıl elde ettiğini açıklamadı. Konu buna geldiğinde, yalnızca eski tip bir parola kullanılmasının daha iyi olduğunu söyledi.

Sahnedeki de sunum sırasında başarısız olduğunda gördüğümüz gibi, hala düzeltilmesi gereken hatalar olabilir.

 

 

 

 

 

 

Yine de, Schiller, ürüne inanıyor. Kalabalığa, “Takımlar, yüz verilerinizi korumak için çok çalıştı.” dedi. Bunu duymak güzel! Fakat, onlara vermeyi reddettiğiniz şeyi korumak zorunda değiller.

Yani, belki sadece normal, eski bir şifreye sadık kalırsanız “hassas verileriniz” size teşekkür edecektir.

Etiketler