Twitter’da Takip Edilmesi Gereken Bir Hesap; DiasporaTürk

Dün gece bir Twitter hesabı dikkatimi çekti. Adı DiasporaTürk. Hesabın açıklamasında; “Türkiye’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarına ait tarihi fotoğraflar, yayınlar.” yazıyor. Dün gece 2017 yılında attıkları tüm tweetleri okudum bir çırpıda. Kimi zaman güldüm, kimi zaman hüzünlendim.

Sabah ilk işim DiasporaTürk hesabına Twitter üzerinden mesaj atmak oldu. Kendilerinden gelen bilgiyi paylaşmak istiyorum:

“Ozan Bey merhaba, ilginize çok teşekkürler. DiasporaTürk’ün çalışmaları yurtiçi ve yurtdışından gönüllülerin destekleriyle gerçekleşiyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan gurbetçilerin gönderdiği fotoğraf, anı, öykü, anekdot ve hikayeler burada paylaşılıyor. 2016’da Göçüp Kalanlar isimli bir de kitap çıkardık. İçerisinde uluslararası fotoğrafçıların çektiği 61 göç fotoğrafı ve 61 yazar tarafından kaleme alınan hikaye ve yorumlar var. Kitap sosyal sorumluluk projesi olarak yapıldı ve ilk baskının tamamı takipçilere, gurbetçilere hediye edildi. Çalışmaların editörlüğü Gökhan Duman tarafından yürütülüyor.”

Aldığım bilgiye göre kitabın ilk baskısı tükenmiş. İkinci baskı için çalışmalar yürütülüyormuş. Umarım en kısa zamanda ikinci baskıyı raflarda görürüz. (Bu linkten Meriç Çağlar’ın Gökhan Duman ile yaptığı röportaja da ulaşabilirsiniz.)

Bu hesabı sizlerle paylaşmak istedim çünkü;

İnsana dair içten paylaşımların her zaman ilham verici ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Toplumsal ve tarihsel gelişim serüvenlerini okumanın günümüzü ve geleceği kavrayabilmek adına önemli bir işlevi olduğuna inanıyorum. Son olarak, mikro konularda işini hakkını vererek yapan insanlar dünyamızı daha yaşanır kılıyor. Bize gelecek için umut veriyor. Eğer uğraştığınız mikro düzeyde bir çabanız yoksa neden şimdi başlamıyorsunuz? (Ufak bir not: DigitalTalks olarak biz de 3 yıldır yaptıklarımızı bu çerçevede görüyoruz. Motivasyonumuzu, bu inancımızdan alıyoruz.)

Şimdi DiasporaTürk’ten biraz paylaşım zamanı:

Etiketler