Bu Efsanevi Çöp Toplama Değirmeni 500.000 Kilodan Fazla Çöp Toplamış Durumda

Dünyanın gerçekten de daha fazla kahramanlara ihtiyacı var, bu kahramanlar solar enerji ile çalışan su değirmenleri olsa bile.

2014 yılından beri Baltimore Limanı’nın temizliğinden sorumlu olan, tatlı gözlü çöp toplama değirmeni Mr. Trash Wheel, geçenlerde bir kilometre taşına ulaşarak hepimiz için bir ilham kaynağı oldu: Kendisi Baltimore’un akarsulardan toplamda 1 milyon pound (500.000 kilogram) çöp topladı.

Mr. Trash Wheel projesinin yöneticisi Adam Lindquist, Baltimore’da şu an için iki adet Trash Wheel (Çöp Değirmeni) olduğunu belirtti. Bir tanesi 2014 yılının Mayıs ayında çalışmaya başlayan Mr. Trash Wheel, diğeri de geçtiğimiz Aralık ayında iş başı yapan Profesör Trash Wheel.

Lindquist, “İkisi birlikte toplamda 600.000 kiloya yakın çöpü Baltimore Limanı’ndan toplamış durumda.” diyor. Toplam çöpün içerisinde 8.965.600 adet sigara izmariti, 372.650 plastik şişe ve 257.337 alışveriş poşeti var.

Clearwater Mills tarafından üretilen değirmenler Baltimore akıntılarından güç alarak çalışıyor. Akıntı su değirmenini çalıştırıyor ve sudaki çöp ve atıkları topluyor, sonrasında da bu atıklar değirmenlerin ağızlarına, daha doğrusu çöplüklere gönderiliyor. Pekiyi güç üretmek için yeteri kadar su akımı olmadığı zaman ne oluyor? Burada solar paneller devreye giriyor.

Mr. Trash Wheel hem sevimli, hem de Baltimore’u temizlemekte çok yetenekli olmakla kalmıyor, aynı zamanda topladığı tüm çöpler elektrik üretmek için yakılıyor.

Lindquist bu zamana kadar toplamış oldukları verinin plastik torbaları yasaklamak ve polistiren kullanımını azaltmak gibi yasa tasarılarının getirilmesi için bile kullanıldığını açıkladı.

“Bence bu özellikle okyanuslardaki plastik sorununa karşı düşük maliyetli ve sürdürülebilir olan, devrim niteliğinde bir teknoloji.”

Baltimore Su İşleri Daire Başkanlığı Mr. Trash Wheel’in çevreye sağladığı pozitif katkılardan öylesine memnunmuş ki bir su değirmeni için daha yatırım toplamaya başlamış. Kim bilir, belki bu sefer bir Mrs. Trash Wheel gelir, ne dersiniz?

Etiketler