Twitter Default “Yumurta” Profil Fotoğrafını Kaldırıyor

Twitter an itibarıyla en ikonik özelliğini kaybetmiş bulunuyor: Yumurta avatarı.

2010 yılından beri Twitter’a üye olduğunuz anda default fotoğrafınız yumurta oluyordu. Anlamı ise “yumurtaların kuşlara dönüşmesiydi.” Ne kadar sevimli, değil mi?

Ancak geçtiğimiz son 7 yılda popüler Twitter yumurtasının anlamı maalesef şirketin kontrolünden çıktı.

Twitter’da vakit geçiren herkes bilir: Yumurta avatarı olan hesaplar çoğu zaman en kötüleri oluyor. Tacizciler ve botlar hep yumurta olmayı tercih ediyor.

Yumurtalar saldırgan davranışlarını öylesine sembolize etmeye başlamış ki son zamanlarda bu iki ifadeyi birbiri yerine bile kullanmak mümkün hale geldi. “Mention’larım yumurta dolu” demek aslında “Pek çok kişi şu anda beni taciz ediyor.” demek ile aynı şey.

Bir kesim kullanıcı da duygusal sebeplerden ya da gizlilik sebeplerinden dolayı yumurtalarından vazgeçemez hale gelmişti.

Bazıları ise profil fotoğraflarını nasıl değiştirmeleri gerektiği hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı için ister istemez yumurta fotoğrafı kullanmak zorunda kalıyordu. Geçtiğimiz yıl Twitter, yeni bir hesap açıldığında özel bir fotoğraf koyma zorunluluğunu kaldırmıştı, çünkü yeni kullanıcılar için bu büyük bir sorun teşkil ediyordu.

Cuma gününden itibaren default profil fotoğrafı “cinsiyet-dengeli figür” olacak. Yumurta birkaç renk seçeneği barındırıyordu; ancak bu yeni default imajın jenerik ve sade olması bekleniyor. Kararın arkasında yatan fikir ise tabii ki kullanıcıları özel bir profil fotoğrafı seçmeye teşvik etmek.

Twitter bir yandan saldırı ve taciz unsurlarına yönelik önlemler almaya devam ederken kullanıcılar, bu profil fotoğrafında yapılan değişikliği ciddi bir soruna estetik bir yama çözümü olarak değerlendirmeyi tercih etmiş.

İşin özü şu ki; bir saldırganın profil fotoğraf görüntüsünü değiştirmek maalesef davranışlarına etki etmiyor.

Mekanınız cennet olsun yumurtalar. Hiç olmazsa hala size benzeyen Starbucks kupalarımız var.

Etiketler