Bill Gates Yaşamı Boyunca Görmek İstediği En Büyük Teknolojik Kilometre Taşını Açıkladı

Microsoft, Google, Facebook ve diğer teknoloji firmalarının neredeyse tamamı yapay zekaya milyarlarca dolar yatırım yaparak daha akıllı yazılımlar ve donanımlar elde etmek için harika atılımlar gerçekleştiriyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir Reddit soru seansında dünyanın en zengin adamı ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, hayatı boyunca görmek istediği bir gelişme ile ilgili bir soruyu yanıtlayarak yapay zekanın daha da fazla gelişebileceğinin işaretini verdi.

“Asıl büyük kilometre taşı bilgisayarların insanlar gibi bilgiyi okuyup anlayabileceği zaman gerçekleşecek. Bu alanda Google, Microsoft, Facebook ve akademi tarafından yapılan pek çok çalışma var. Şu an için bilgisayarlar bilgiyi nasıl temsil edeceğini bilmiyor, bu yüzden de bir ders kitabını okuyup onunla ilgili bir sınavı geçemezler.”

Her ne kadar Microsoft’un kendisi, doğal konuşmayı dönüştürebilen insan stenograflardan daha iyi çalışan bir teknoloji geliştirmiş olsa da makinenin söyleneni çözümleyebilmesi ve ilgili aksiyonu alması çok daha zor görünüyor. Bu aslında Amazon Echo ya da Google Home sahibi olanların gündelik bazda maruz kaldığı sınırları anlamak gibi bir şey.

Bir yanda büyük teknoloji firmaları bilgisayarların emirlerden doğru aksiyonu almaları üzerine çalışırken, bir diğer yanda Gates bunun daha da ötesindeki adımı bekliyor. Gates hem insanlara hem makinelere özel eğitim ve öğretim araştırmasına olan ilgisini özellikle vurguluyor.

Gates bunun dışında sağlık ve aşı bilimlerinde de daha fazla gelişme görmeyi umduğunu belirtiyor.

“AIDS, sıtma ve tüberküloz için bir aşıya ihtiyacımız var. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bunları bulacağımızı umuyorum.”

Etiketler