Amazon, Bekleme Sırası Olmayan Bir Market Açtı

Amazon bu zamana kadar kitapçılar, perakende zincirleri ve elektronik mağazaları olmak üzere pek çok sektöre el attı. Şimdiki hedefi ise görünüşe göre marketler.

Amazon birkaç gün önce yayınladığı videoda “market ihtiyaçları” ve hazır gıda satan fiziksel mağazasını tanıttı. Ancak bu satış kanalının kilit noktası çok başka bir şey: Bekleme sıralarının olmaması.

Videoda müşterilerin mağazanın girişinde Amazon Go isimli yeni bir uygulama ile check-in yapışları ve ihtiyaçları olan ürünleri almaları gösteriliyor. Amazon, ürünleri bilgisayar algoritmaları ve derin öğrenme teknolojilerinin kombinasyonu olan bir sistem üzerinden, ürünleri otomatik olarak takip ettiklerini söylüyor. Alışverişiniz bittiğinizde mağazadan çıkıyorsunuz, o kadar.

İlk mağaza Amazon’un genel merkezinin bulunduğu Seattle’da açıldı.

Yıllarca e-ticaret firmasının dijitalden fiziksele kayacağı ile ilgili dedikodular dönüp durdu. Amazon, bundan bir yıl önce bir kitapçı mağazası açarak fiziksel olarak alışveriş ile deneyimlerine başladı. Ancak görünüşe bakılırsa Amazon Go, şirketin bu zamana kadarki en iddialı ürünü.

Bir mağazayı yönetmek için gereken elemanların çoğunu elimine ederek Amazon, geleneksel rakiplerine göre maliyetlerini fazlasıyla düşürmüş oldu. Bununla birlikte müşterilerin online ve offline olmak üzere alışveriş alışkanlıklarını daha iyi anlamak adına veri tabanını da en iyi şekilde kullanıyor ve her türlü koşulda daha iyiye yönelik önerilerde bulunabiliyor.

Öte yandan Amazon’un fiziksel perakende dünyasına daha derine inmesini temsil eden bu hamle, oldukça hassas bir siyasi ortamda meydana geliyor. Şirket an itibariyle kasiyer olarak çalışan 3.4 milyon Amerikalıya tehdit oluşturuyor olabilir.

Seçim kampanyası sırasında Trump, Amazon’u ve kurucusu Jeff Bezos’u “büyük bir güven problemi oluşturmak” ile suçlamıştı. Yeni başkanın bu eleştirilerine “iş katili” tanımını eklemesi an meselesi.

Şu an için Amazon işleri ağırdan alacak gibi görünüyor. Açılan ilk mağaza şu an yalnızca Amazon çalışanları tarafından kullanılabilecek ve önümüzdeki yılın başına kadar halka açılması beklenmiyor.

Etiketler