Ruanda İçin Yeni Bir Umut: UPS, Drone İle Tıbbi Malzeme ve Kan Taşıyor

Uluslararası dağıtım şirketi UPS, bir startup’a destek olmak için kolları sıvadı. İnsansız hava araçları olan droneların kullanılacağı proje; Ruanda’da yaşayan insanlar için hayati önem taşıyan kan, aşı ve tıbbi malzeme gibi yardımların ulaştırılmasını amaçlıyor.

Bu projenin altında esas yatan ve dikkat çekilen, ABD tüketicisine dronelar vasıtasıyla teslimat yapılabilmesi konusu.

Amerikalı şirketler teslimat süresi  ve maliyeti azaltmak için  drone kullanmaya can atıyorlar. Ancak özellikle kalabalık Amerikan hava sahasında batarya ömrü ve güvenliğini sağlayıp gerekli mesafeleri katetmek  zorlayıcı bir iş. Online perakende sitesi Amazon birkaç sene önce yaptığı açıklamada, teslimatları dronelar ile yapma konusunda testler yürüttüğünü açıklamıştı. Google ise, benzer hizmeti 2017’de devreye almanın sözünü vermişti. Perakende endüstrisinde lider olan Walmart firmasının da dronelar üstünde çalışmalar yaptığı bilinmekte.

Ancak UPS, Walmart, yasalar konusundaki uzmanlar ve danışmanlar, droneların güvenli olması konusundaki ABD regülasyonlarını sağlamak için çok fazla gerçek zamanlı veriye ihtiyaç duyulacağını söylüyorlar. Bunun kısa vadede ABD’nin ücra bölgeleri ve başka ülkelerde test edilebileceğini söylüyorlar.

Zipline International Inc. ve UPS Vakfı’nın ortaklığında yürüteceği proje için UPS şimdiden bütün lojistik desteğini ve 800.000 $’lık bir bütçeyi ortaya koymuş durumda. Ağustos ayında başlayacak projenin, Ruanda’da yardıma muhtaç 11 milyon insana çare olması bekleniyor. Ülkede bulunan transfüzyon merkezleri için kan ve aşı taşınmasında kullanılacak dronelar, önceki taşıma sistemlerine göre en az 20 kat hızlı olmasıyla da fazlasıyla göze çarpıyor.

Drone kullanacak dağıtım şirketlerini bekleyen engellerin başında teknoloji, iletişim,sigorta ve mahremiyet gibi sorunlar gelmekte.

2013 yılında Boston’da meydana gelen bir kazada, park halindeki bir Boeing 787 uçağının  lityum-iyon pillerinde oluşan tepkime sonucu yanması, dronelarda da kullanılan bu teknolojinin ne kadar sağlıklı olduğuyla ilgili büyük şüphelere yol açmıştı.

Droneların uçaklarla iletişim kurması ve kalabalık hava sahasının güvenli şekilde kullanılmasını sağlamanın önünde ise yıllar var. Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi, drone trafik yönetim sistemi ile ilgili çalışıyor. Çalışmanın sonuçlarını 2019 yılında test etmesi için FAA’ya (Federal Aviation Administration) iletmeyi planlıyor.

Google ve Daimler gibi otonom araçlar üzerinde çalışan şirketler, yapılacak deneyler için yüzlerini Nevada gibi bu konuda gerekli izinleri veren bağımsız eyaletlere çevirmişlerdi. Amerikan hava sahasının tamamının kontrolünün FAA’de olması nedeniyle dronelar açısından benzer bir çözüm yolu bulunamıyor.

UPS Başkan Vekili Mark Wallace konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Hiçbir konu üzerinde bunun kadar durmuyoruz. FAA da bizimle aynı gemide yol almalıdır.” gibi iddialı bir açıklamada bulundu. Şirket, stratejisi doğrultusunda Boston merkezli drone üreticisi CyPhy Works Inc. şirketine yatırım yaptı. Wallace, UPS’in Ruanda gibi projelere odaklanmaya ve ABD’den uzak alanlarda droneları test etmeye devam edeceğini ekledi.

Walmart’tan gelen açıklama ise diğerini aratmaz nitelikte. Şirket sözcüsü Dan Toporek: “Dronelarla teslimat geçen senenin planıydı. Bu işin nasıl yapılacağını FAA’ya göstereceğiz.” diyerek geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

Etiketler