BMW, Otonom Sürüşte Acele Etmeyecek, Çünkü Teknolojinin “%100 Güvenli” Olmasını İstiyor

BMW, otonom sürüş teknolojisinde sektör lideri konumunda, ancak şu andaki ürün yelpazesinden bunu anlamanız mümkün olmayabilir. Her ne kadar teknolojik olsalar da, BMW’ler, kendi kendini park edebilen 7 Serisi’ni hesaba katmazsak, rakiplerinin sunduğu yarı-otonom teknoloji seviyesine henüz erişebilmiş değil. Ancak bunun geçerli bir sebebi var.

Müşterileri ile birlikte yollarda kendi kendini sürebilen sistemleri beta test aşamasında olan Tesla’nın aksine, BMW, otonom sürüş teknolojilerini araçlarına uygulamadan önce soluklanma kararı almış görünüyor. BMW Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger, Handelsblatt’a verdiği röportajda, “Şu anda otoyol üzerinde saatte 120 kilometreye kadar otonom sürüş gerçekleştirebiliyoruz.” dedi. “Ancak teknolojimiz yüzde yüz güvenli olmalı.”

Krüger şirketlerin uygulama sektörü tarzında bir yaklaşım sergilediklerini ve bu yaklaşıma yönelik endişelendiğini belirtti: “Uygulama sektöründe zaten yüzde 70 ile 80 arasında hazır olan uygulamaları piyasaya sürebilir ve geliştirmeleri tüketici ile birlikte tamamlayabilirsiniz. Ancak bu, araba güvenliği konusunda kesinlikle imkansız.”

Tesla Model S sahiplerinin Autopilot 7.0 yazılım güncellemesi ile gelen oto-direksiyon ve oto-şerit değiştirme sistemlerine olan tepkileri de direkt olarak bu açıklamayı destekler nitelikte. Hatta Autopilot ile yapılan “çılgınlıkları” gördükten sonra, şirket kurucusu ve CEO’su Elon Musk, bu sisteme “ek kısıtlamalar” getirileceğini duyurdu.

Yarı-otonom teknolojiyi tek seferde sunmak yerine BMW, bunu zaman içerisinde, parça parça sunacak. Krüger, “Bu süreç, şoför direksiyon başında değilken otomatik park etme ile başlayacak, ki bu özellik BMW 7 serisinde halihazırda mevcut. Bir sonraki adımda ise otoparkta arabadan çıkacaksınız ve araba, kendisi yer bularak park edecek.” diyor. “Sonrasında ise otoban üzerinde otonom sürüş ile devam edecek.”

Kendi kendine sürülebilen teknolojiyi uygulama konusunda yavaş davransa da, BMW’nin nihai hedefi “bir teknoloji lideri” olmak.

Etiketler