BiTaksi Kurucusu Nazım Salur’un Yeni Girişimi “Getir” Başarılı Olacak Mı?

İki sene önce kurulan, en başarılı yerli girişimlerden biri haline gelen, mobilde doğan ve yaşayan bir marka olan BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur, yeni girişimi Getir’i lanse etti.

Getir, bebek bezinden cep telefonu şarjına, kadın çorabından çikolataya, kedi-köpek mamasından deodoranta yaklaşık 200 çeşit ürünü 7/24 bulunduğunuz noktaya getiriyor. Siparişler Getir’in kendi kuryeleriyle geliyor, haritadan canlı olarak izlenebiliyor. İlk olarak İstanbul Avrupa yakasında Haliç’ten Sarıyer’e kadar olan bölgede hizmet vermeye başlayan Getir kısa bir sürede İstanbul’un genelinde hizmet vermeyi amaçlıyor.

GetirGetir’i, BiTaksi’den bağımsız tamamen ayrı bir ekip ile oluşturarak hayata geçirdiklerinin altını çizen Nazım Salur “Getir, müşteri alışkanlıklarını tamamen değiştirecek. Tüketiciye ihtiyacı, anında ulaşacak ve 7/24 hizmet verecek. Örneğin gece evinizde ampül mü patladı, bebeğinizin bezi ya da köpeğinizin maması mı bitti, tıraş olurken jiletsiz mi kaldınız çok kısa bir sürede ayağınıza gelecek.” diyor.

Az önce ben de uygulamayı yükledim. Ataşehir’de oturduğum için sipariş veremedim ancak ödeme alanında BiTaksi’de olduğu gibi MasterPass altyapısını kullanan Getir’e kredi kartımı çok rahat ekledim. Kart bilgilerimi girmeme gerek kalmadan bana Garanti Bankası’ndan otomatik bir şifre geldi, sonra bu şifreyi ekrana girdim ve kartım Getir sistemine tanımlanmış oldu. Merak ettiğim nokta; Yemeksepeti ve BiTaksi’de yine MasterPass altyapısında Akbank kredi kartım tanımlıyken niye Garanti kredi kartımın sisteme tanımlandığı oldu. Garanti kredi kartımın MasterCard olması sanırım bunda etkili oldu. (Caffe Nero’nun uygulamasında da MastarPass altyapısı kullanılıyor ve ben orada Garanti kredi kartımı tanımlamıştım geçen hafta.)

İşin iş modeli kısmını analiz edersek burada BiTaksi’den daha maliyetli bir operasyon karşımıza çıkıyor. Çünkü Getir bir pazaryeri (marketplaces) değil. Yani Getir; arabaların, motorların, personelin maaşlarını iş yapsalar da yapmasalar da ödemek zorunda. Bu da ciddi bir yük demek. Getir’in hissedarları arasında GittiGidiyor’un kurucularından Serkan Borançılı da var. Serkan Borançılı’nın uzak durmak istediği projelerin başında da bu tip operasyonel yükleri olan işler geldiğini çok net biliyorum. O açıdan benim öngörüm şu yönde; Nazım Salur ve ekibi Getir’i belli bir ölçeğe taşıdıktan, sistemi oturttuktan sonra başka kişileri/şirketleri belirli bölgelerle sınırlı olmak üzere sisteme dahil edebilir. (Area franchisee)

İşin rekabet boyutu da çetin. Bildiğiniz gibi bugün birçok bölgede, sokak aralarında geç saatlere kadar açık büfeler, yerel marketler var ve bu perakendeciler evlere geç saatlere kadar servis yapıyor. Hatta kimi yerlerde bölge halkı ile bu büfe, market çalışanları arasında bir tanışıklık, iletişim olduğu da bir gerçek. Ataşehir gibi sitelerin yoğun olduğu bölgelerde ise sitelerin içlerinde gece 12:00’ye kadar hizmet veren marketler var ve marketler de kapanana kadar evlere servis hizmeti veriyor… Bildiğiniz gibi BiTaksi, Getir gibi bu seviyede bir rekabetle karşı karşıya değildi. Tabi BiTaksi’nin uğraştığı başka zorluklar vardı. Bunların başında da gerek müşterlerilerin gerekse de taksicilerin alışkanlıklarını değiştirmek geliyordu. Bence bunda da başarılı oldular ve iyi bir yolda ilerliyorlar. Bu arada geleneksel perakendecilere ek olarak Getir’in yeni ekonominin içinden rakiplerinin olduğunu da unutmamak gerek. Geçen hafta BiTaksi’nin hissedarlarından Hasan Aslanoba KapGel‘e 500 bin $ yatırım yaparak KapGel’in %25 hissedarı oldu. Anlaşılan BiTaksi’nin yatırımcılarından olan Hasan Aslanoba Getir’in yatırıcımcıları arasında yer almıyor hatta Getir ile rekabet eden bir markaya Getir’in lansmanının olduğu hafta yatırım yaparak hem bu iş modeline olan ilgisini gösteriyor hem de Nazım Salur’a bir tür mesaj veriyor gibi 🙂

Bakalım Getir’i ve pazardaki benzer iş modeline sahip diğer oyuncuları önümüzdeki günlerde neler bekliyor. Gelişmeleri sizlere paylaşmaya devam edeceğiz.

* KapGel’in iş modeli Getir’den farklı. KapGel dışarıya servisi olmayan yerlerden istediğiniz sipariş alıp belli bir ücret farkıyla kapınıza getiriyor ve Getir’den farklı olarak en azından şu an 7 gün 24 saat hizmet vermiyor. Getir gibi o da şu an İstanbul’da kısıtlı bir bölgede hizmet veriyor.

Etiketler